Teadus ja tulevik

TalTechi teadlased leiutasid mooduse plastikust kütteõli tegemiseks

Foto: Scanpix/AFP/Joel Saget.

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledži Põlevkivi Kompetentsikeskuses leiutati võimalus taaskasutada plastikut energia tootmiseks.

Idee saigi alguse eesmärgist segada põlevkivi mõne teise materjaliga. “ühest küljest selleks, et vähendada põlevkivi osakaalu õli vähendamisel, ära kasutades mingisuguseid muid orgaanilisi jääkmaterjale,” räägib TalTechi Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse vanemteadur Hella Riisalu.

Hakati uurima, mis saab, kui segada plastikuga erinevaid põlevkivi tööstuse jääkprodukte. Plastikut üksinda kütuseks muuta ei saa. “Proovisime puhtast plastikust ka. Ta läheb lendu küll, aga kondenseerub uuesti mingisuguseks tahkeks materjaliks tagasi,” kõneleb Riisalu. Kui plastikule lisada põlevkivist tulenevad jääkmaterjalid, on võimalik saada õli, mis on püsiv ja mis on kõrge kütteväärtusega.

Plastile võib ka killustikku lisada, et õli saada. Seega võib kogu protsessi juures üldse põlevkivist mööda minna ja endiselt plastikust kütteõli tekitada. Tähtis on siinkohal märkida ka, et plast, mida kasutatakse, ei pea olema puhas. “Ta võib olla mulla või liivaga määrdunud, ja see ei mängi mingit rolli. Pigem mängib seda rolli, et las ta olla,” selgitab Riisalu.

Plastikust on üritatud erinevaid kasulikke materjale saada juba ammu ning mitmel puhul. Kas nüüd Eestlaste lahendus parim on, ei ole teada, aga protsess on Taltechi laborites vähemalt kinnitust leidnud. Uurida on veel paljutki: plastiku sulameid on erinevaid, seega võib mõni neist olla vähem või rohkem efektiivne kui teine.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.