TalTechi vilistlase ettevõte lõi droonide abil Oleviste kirikust digitaalse 3D-kaksiku

Tervest riigist 3D-kaksiku loomine on üsna lihtne ja kiire

Geodeet Tiit Hion.Foto: Ronald Liive

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) vilistlase Tiit Hioni ettevõte Hades Geodeesia üheks viimaseks tööks on olnud Tallinnas asuva Oleviste kiriku 3D-kaksiku loomine. Muu tehnika kõrval kasutati Oleviste kaksiku loomisel ka droonide abi.

Kommenteerides kavatsust luua tervest riigist 3D-kaksik leiab Hion, et see on hädavajalik ning selle tegemine ei olegi nii keeruline ega ajakulukas kui võiks eeldada.

3D-koopia tagab selle, et hoone hävinemisel saab selle taastada

Oleviste kiriku 3D kaksiku loomine ei ole kuidagi seotud hiljuti Pariisis toimunud traagilise põlenguga Jumalaema kirikus, vaid selleni jõudsid Hioni ettevõtte töötajad märksa varem.

Tegu ei ole ebakvaliteetse pildiga Oleviste kirikust vaid iga väike täpp märgib pildil erinevat mõõdistust.Foto: Hades Geodeesia OÜ

3D-kaksiku loomisel kasutati Hiina tootja DJI droone. Kui droonide käitamine on iseenesest lihtne ning nende abil vajalike mõõtmete saamine samuti, siis suuremat probleemi valmistas tarkvara, millele pidi ühel hetkel tegema selgeks, et ta peaks teatud objektidelt püütud andmeid vältima.

“Torni tippu lähedalt pildistades nägi süsteem 6-10 kilomeetri kaugusel olevaid objekte ehk sadamat ja Piritat ning tarkvara läks lolliks. Töötajad nägid vatti ja vilet, et tarkvara üle kavaldada,” ütles Hion.

Eesti Geodeetide Ühingusse kuuluv Hion peab vajalikuks, et igast olulisest hoonest oleks olemas 3D koopia kuna vaid siis saab hoone hävinemise järgselt väga identselt taastada.

Tervest riigist valmib 3D-kaksik aastaga

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tutvustas hiljuti väikest näidist sellest, milline näeb välja 3D mudel ühest väiksest alast Tallinna kesklinnas. Mudeli loomise üheks aluseks on võetud maa-ameti andmed, mis pärinevad lennukitelt, millega amet on mõõdistusi teinud.

Hioni sõnul on maa-ameti lendude ainsaks miinuseks see, et lennud toimuvad üsna kõrgelt ning selle käigus ei saa kätte majade fassaade. Seetõttu peab ta vajalikuks droonide kasutamise, millega saab viidatud näidise alla mahtuva ala Tallinnas detailsemalt ära kaardistada kõigest ühe tunniga.

Oleviste_1_1
Oleviste_1_2
Oleviste_1_3

Vaade Oleviste kirikust geodeetiliste mõõdistuse abil. © Foto: Hades Geodeesia OÜ

Hioni hinnangul võtab terve riigi 3D-kaksiku loomine aega maksimaalselt aasta. Kuna kõigi hoonete puhul ei ole fassaadide digitaliseerimine vajalik ei ole vaja maja ümber drooniga lennata ehk piisab maa-ameti senistest mõõdistustest.

3D-kaksiku loomine on vajalik ka tädi Maali jaoks

Kuigi 3D-kaksiku loomine lihtsustab projekteerijate, arhitektide ja üldiselt ehitajate tööd näeb Hion suurt kasu ka tädi Maalile ehk täiesti tavalisele inimesele.

“Kui meil on olemas 3D-kaksik, siis iga inimene saab asjast aru. Arhitektil ja planeerijal on oma kavandit sellise referenti peal tunduvalt lihtsam ja parem esitada niimoodi, et inimesed sellest ka päriselt aru saaksid,” ütles ta.

3D lähtemudelis on maju lihtsam projekteerida kuna arhitekt saab omanikule oma kavandit paremini visualiseerida ning isegi näidata kuhu hakkavad varjud langema.

“Praegune planeeringute protsess on suuresti formaalne. See on juba viinud paljude ummikuteni, paljud planeeringud ei lähe läbi kuna kogukonnad tõusevad selle vastu. Et kogukondi päriselt kaasata, pead sa suutma kirjeldada, mida sa teed. 3D kaksik võimaldab seda kirjeldada niimoodi, et ka lihtsad inimesed saaksid aru, millest jutt on,” täpsustas Hion.

Praegu koolides geodeesiat õppivatele tudengitele paneb Hion südamele, et nad arvestaksid olukorraga, kus tööturul peavad nad suutma tiime komplekteerida ning juhtida.

Konkreetselt tööst rääkides peab tema sõnul arvestama veel sellegagi, et andmehõive ei saa tulevikus olema enam geodeedite tööülesanne vaid selle teeb ära keegi teine, kel ei ole küll geodeesia alast kõrgharidust, kuid kel silmad säravad ning on kirg antud valdkonna vastu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.