Teadus ja tulevik

TalTechis arendatakse tarka lifti, mis saab aru, kes sa oled ja viib su ise õigele korrusele

Foto on illustratiivne.

Rubriiki toetab

Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) alustati tööd targa lifti arendamise kallal, mille lõppeesmärgiks on töötada välja lahendus, kus lift oskaks iga kasutaja käitumist õppida ning pakkuda välja konkreetsele kasutajale sobiva korruse.

Lifti arendust juhib Mairo Leier ning projektiga on seotud ka lifte ning eskalaatoreid tootev ja hooldav firma KONE. Tark lift suudab näotuvastustehnoloogia ja sügavuskaamerate abil inimesi eristada ning nendega isegi vestlust pidada.

Lift teab, kuhu sõita

Leieri sõnul suudab tark lift eristada igat liftikülastajat ning neid erinevatesse klassidesse klassifitseerida. “Kui mõni inimene on külastanud lifti rohkem kui korra, analüüsib lift, sõltuvalt kellaajast, mis korrusel inimene peale tuleb ja maha läheb. Üks hetk tekib piisav kindlus, kus lift võib pakkuda ise välja tõenäolisele korrusele sõitmise. Seda soovitust on võimalik inimesel alati tühistada või muuta, mis on jällegi üks osa lifti automaatset õpiprotsessist,” kirjeldas Leier.

Vestluse pidamise all ei peeta silmas vaid seda, et lift ütleb, mis korrusele on ta jõudnud, vaid inimene saab häälkäskluste abil öelda, millisele korrusele soovib ta minna. Arendus on veel algusjärgus, kuid esimene demonstratsioon on planeeritud TalTechi ICT-majas teha juba juunis.

Esimese avaliku demonstratsiooni järel on Leieril soov lifti tehnoloogiat veelgi täiustada ning tarkust juurde lisada. Näiteks on kavas liftile lisada funktsioon, mille abil on võimalik kutsuda lift õigele korrusele veel enne kui kasutaja jõuab liftini.

Projekti on kaasatud TalTechi arvutisüsteemide ja arvutiteaduse instituudi foneetika ja kõnetehnoloogia teadlased ja tudengid.

Maailmas ainulaadne

Leieri sõnul ei ole nende teada maailmas tarka ja iseõppivat lifti varem arendatud. Küll aga on olemas lifte, mis ettevõtte töötaja saab külalise läbi nutitelefoni otse nende kontorisse sõidutada.

“Samamoodi on võimalik liftis olles ühendust võtta otse ettevõtte sekretäriga. Vestluse algatamine lifti poolt eeldab inimese identifitseerimist ja kohati võib see olla keeruline ning teisalt tuleb vastu inimese õigus privaatsusele. Kõik inimesed pole kindlasti vaimustunud sellest, kui lift neid ootamatult näiteks nimepidi kõnetama hakkab,” ütles Leier.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.