Teadus ja tulevik

Tänasest alustas tasuta eestikeelne tehisintellekti kursus

Kuvatõmmis "Elements of AI" veebikursusest.Foto: Kuvatõmmis/Geenius Meedia

Rubriiki toetab

Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) pakub tänasest kõigile huvilistele võimalust osaleda tehinsintellekti veebikursusel ning seda täiesti tasuta. Veebikursuse “Elements of AI” eesmärk on kasvatada ühiskonna teadlikkust ja vastuvõtlikkust tehisintellekti (AI) kohta.

Kursuse Eesti projektijuhi Regina Erlenheimi sõnul on TalTechi ülesanne toetada kogu Eesti arengut ning eestikeelne kursus annab tehnoloogia arengutega kursis olemiseks hea võimaluse.

Kuigi kursus on mõeldud kõigile inimestele ehk ka neile, kel ei ole ülikooliga seost saavad tudengid kursuse läbimisel taotleda 2 EAPd.

Projekti kaasati Coop, kus juba täna kasutatakse tehisintellekti

“Elements of AI” sai alguse eelmise aasta kevadel, mil tehnoloogiaettevõte Reaktor ja Helsingi Ülikool töötasid välja kursuse, mis oli suunatud väga laiale sihtrühmale. Erlenheimi sõnul oli kursuse väljatöötajate jaoks oluline, et tehisintellekti põhitõed saaksid selgeks ka inimestele, kellel ei ole tehnilist või programmeerimise tausta.

“Nende suurim eesmärk oli koolitada AI-teadlikuks 1% maailma rahvastikust. Üks võimalus selleni jõudmiseks oli kutsuda “Elements of AI” liikumisse võimalikult palju riike, kes annavad lubaduse vähemalt 1%-le enda rahvastikust tehisintellekti põhitõed selgeks teha. Nii nagu varasemalt on liitunud Soome ja Rootsi, liitus ka Eesti. Kursusel on tänaseks osalenud juba rohkem kui 220 000 inimest enam kui 110 riigist. 40 protsenti osalejatest on naised ning 25 protsenti osalejatest vanemad kui 45-aastased,” ütles ta.

Projektijuhi kinnitusel on TalTech kindel selles, et kui inimesed mõistavad tehnoloogiat ja selle uuendamise vajadust, läheb Eestil tervikuna paremini.

Ülikool kaasas projekti üle 30 ettevõtte ja avaliku sektori organisatsiooni, kelle seas on ka jaekaubanduskett Coop, mis kasutab juba täna tehisintellekti võimalusi ning plaanib seda veelgi suurendada.

“Kui sa tead, et näiteks piimapaki, mille koju ostsid, tellis kauplusesse AI, pelgad sa tehisintellekti vähem. Ja kuidas AI teadis tellida? Kuna ta oskas seda ette ennustada tänu saabuvale nädalavahetusele ja pannkoogijahu ning moosi müügi tõusule,” tõi Erlenheim näite.

Just tänu kaasatud partneritele leiabki ülikool üles need kohad, kus elu on juba täna mõnusam tänu tehisintellektile.

Kursus, mille peaks läbima ka tädi Maali

Projekti üheks suurimaks eesmärgiks on ühiskondliku teadlikkuse ja vastuvõtlikkuse kasvatamine tehisintellekti suhtes. Erlenheimi sõnul on inimestel AI suhtes väärarusaamad ning seetõttu on oluline, et kõik mõistaksid, mis tehisintellekt on, kuidas see nende elukorraldust tegelikult toetab ning eluolu parandab.

“Toome selle kursusega näiteid päriselust ja olukordadest, kus tehisintellekt juba töötab. Tegelikult oleme tehisintellektile ukse mõni aeg tagasi avanud, paljud ei teagi, kuidas see meie elu lihtsamaks ja mugavamaks on muutnud,” ütles ta.

Kuigi esmapilgul võib jääda mulje, et kursus on mõeldud vaid IT-ga seotud inimestele, siis nii see ei ole. Samamoodi ei ole ka AI enam ammu IT-spetsialistide pärusmaa. Kursuse loojad innustavad seda läbima koos sõprade, naabrite või perega ning soovivad, et ka nii-öelda tädi Maali võtaks selle läbimise ette.

TalTechi algatatud #AIväljakutse on tänaseks pakkunud huvi 35 ettevõttele, kes on sellega liitunud. Nende hulgas on nii suuri tööstus-  ja tehnoloogiaettevõtteid, panku, jaekaubandusettevõtteid, avaliku sektori organisatsioone kui ka koolitusfirmasid ja advokaadibüroosid.

Tasuta kursus on leitav veebilehelt elementsofai.ee

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.