Teadlane vastab: kas ülehomme oleks võimalik teha üks ilutulestik, mida näeks terves Eestis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänapäeval võib igaüks endale poest ilutulestiku osta, aga meil tekkis küsimus, kas oleks võimalik, et mitmete väikeste rakettide asemel saaks tervet Eestimaad rõõmustada ühe suure ilutulestikuraketiga? Panime selle küsimu teadlaste ette ja saime vastuse.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) loodusteaduskonna küberneetika instituudi füüsika osakonna dotsent Vladislav Pustõnski leiab, et see on võimalik, kuid see oleks eluohtlik ning suurte “agadega”.

Kõrgel taevas

“Eeldame, et ilutulestik on nähtav 200 kilomeetri kauguselt, Eesti läbimõõt on alla 400 kilomeetrit ehk ringi raadius on väiksem kui 200 kilomeetrit. Piisab, kui ilutulestik põleb kõrgusel 3 kilomeetrit, siis võiks see teoreetiliselt olla nähtav igast Eestimaa nurgast,” sõnas.

Aga samas lisas Pustõnski, et see arvutis on pelgalt teoreetiline, sest Maa ei ole täiesti sile.

Dotsent leiab, et probleeme on veelgi. Õhk ei ole piisavalt puhas ehk kui objekt ei ole väga ere, siis selliselt kauguselt ei ole see nähtav. Arvestama peab ka ilmastikuoludega, näiteks udu ja pilvedega. Kui ilm on pilves, siis ei ole ilutulestik nähtav.

“Kui objekt on 10 kilomeetri kõrgusel, siis objekti all olevad punktid on talle lähemal kui riigipiir, see tähendab, et piiril on nähtav heledus 400 korda väiksem ehk selline ilutulestik peab olema tõesti väga ere,” rääkis Pustõnski. “Ma kardan, et võimsus on siis lubamatult suur ja ohtlik inimestele, kes asuvad selle läheduses.”

Rohkem on parem

Pustõnski sõnul peab inimeste tervise huvides suurendama õhku lastavate paugutite arvu.

“Kui on soov teha üks ilutulestik, mis oleks nähtav tervest Tallinnast, siis piisab, kui ta on mitmesaja meetri kõrgusel. Arvesse peab võtma ka seda, et selle peab kuidagi taevasse toimetama ja 300 meetrit ei ole väike vahemaa. Väikse ja kompaktse ilutulestiku puhul ei ole küsimust, aga kui see peab ära katma suurema ala, läheb see raskeks,” rääkis ta.

Ilutulestikurakketide jaoks optimaalselt kõrgust ei eksisteeri. Dotsendi nägemusel teavad ilutulestikkude valmistajad väga hästi, mida nende kliendid tahavad.

“On olemas kompaktsed ilutulestikud, mis rõõmustavad ära paar majapidamist aga ka suuremad, mis on mõeldud suurema hulga inimeste rõõmustamiseks.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.