Teadlase sõnul võib teatud kortermajades levida viirus edasi ka ventilatsioonisüsteemi kaudu

Tallinna Tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski.Foto: Tallinna Tehnikaülikool

Eilses ETV saates “Suud puhtaks” kõlas mureliku saate vaataja küsimus seoses koroonaviiruse levikuga kortermajade ventilatsiooni šahtis. Küsimus jäi saates konkreetse vastuseta. 

TalTechi teadlane kinnitab, et kui väljatõmbelõõridega ventilatsioon töötab õiget pidi, siis liigub viirus koos väljatõmbeõhuga korterist välja. Kui aga valesti paigaldatud pliidikubu paneb teises korteris ventilatsiooni tagurpidi tööle siis võib ka viirus levida.

Teadlase sõnul peab ka kiiremas korras lülitama ümber kaubanduskeskuste ventilatsioonisüsteemid ning avaliku WC kasutamisel peab enne vee peale tõmbamist sulgema WC-poti kaane. 

Kui tunned naaberkorterist tulevat toidulõhna, siis on ventilatsiooniga probleeme

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) hoonete energiatõhususe ja sisekliima professor, akadeemik Jarek Kurnitski sõnul on heaks ja lihtsaks indikaatoriks ventilatsioonisüsteemi valele töötamisele see, kui tunned naaberkorterist tulevat toidulõhna. Just niimoodi võib ka viirus ühest korterist teise edasi levida.

“Paljud inimesed elavad terviklikult renoveerimata korterelamutes, kus on loomulik ventilatsioon väljatõmbelõõridega. Kui ventilatsioon töötab õiget pidi, siis läheb ka viirus koos väljatõmbeõhuga majast välja katusele. Ventilaatoriga pliidikubude paigaldamine on põhjustanud olukordasid, kus ventilatsioon on hakanud mõnes korteris tagurpidi tööle. Sellele viitab naaberkorterist sisse tungiv toidulõhn, millega koos võib tulla ka viirus. Selliseid olukordasid tuleb vältida,” kirjeldas Kurnitski.

Teadlase sõnul on loomuliku ventilatsiooni puhul vajalik ka akende kaudu tuulutamine. Uuemate ja terviklikult renoveeritud kortermajade puhul ei ole Kurnitski sõnul ohtu, et viirus leviks ühest korterist teise edasi.

“Terviklikult renoveeritud ja uuemad korterelamud on varustatud mehaaniliste ventilatsioonisüsteemidega, milles on tavaliselt sissepuhe ja väljatõmme koos soojustagastusega. Nendes süsteemides liigub õhk alati õiget pidi ja viiruse leviku ohtu ei ole,” ütles ta. 

Kaubanduskeskuste ventilatsiooni peab ümber lülitama

Euroopa kütte, ventilatsiooni ja jahutuse eriala ühenduste assotsiatsioon koostas juhise, kuidas käitada hoonete tehnosüsteeme koroonaviiruse leviku tõkestamiseks töökohtadel, millest selgub, et viirus võib levida edasi isegi vee tõmbamisel WC-poti kaudu. 

“Euroopa erialaühenduste assotsiatsiooni koostatud dokument mainib, et praeguse seisuga ei saa välistada viirusnakkust piiskade aurustumisel tekkivate peenosakeste kaudu, mis lenduvad õhus ja läbivad pikki vahemaid. Selle tõttu 1-2 m distants ei aita, kui ruumis on piisavalt suur kontsentratsioon. Eriti ohtlikud on umbsed ja ülerahvastatud ruumid, kus ventilatsioon on puudulik. SARS-CoV-2 viirus on 80-160 nanomeetri suurune ja püsib aktiivne sisetingimustes kuni 3 tundi õhus ja 2-3 päeva pindadel, sellest ka oht saada viirus pindadelt. Üldkasutuses olevates WC- des tuleb enne vee tõmbamist WC-poti kaas sulgeda, muidu võib ka sealt tuleva õhupahvakuga nakkuse saada,” kirjeldab professor. 

Ta toob välja veel sellegi, et dokumendis on kesksed juhised ventilatsioonisüsteemidele, millest Eesti oludes kõige olulisemad puudutavad ventilatsiooni tööaegu, re-tsirkulatsiooni ja rootorsoojustagasteid. Näiteks soovitatakse käivitada ventilatsioon mõned tunnid tavapärasest varem, samuti pikendada tööaega õhtul.

“Ventilatsioon soovitatakse jätta tööle vähendatud võimsusel ka väljaspool hoonete kasutusaegasid, et viirustega peenosakesed välja ventileerida. WC-des soovitatakse väljatõmbeventilatsioon hoida töös 24/7. Hoonetes, kus pole sisekliimat tagavaid ventilatsioonisüsteeme, soovitakse intensiivset tuulutamist akna kaudu, näiteks 15 min jooksul kui sisenetakse ruumi, kus teised inimesed varasemalt viibinud,” ütles Kurnitski.

Et vältida viiruse tagastumist läbi ventilatsioonisüsteemi tuleb juhendi järgi re-tsirkulatsiooniga ventilatsioonisüsteemid, mida kasutatakse kaubanduskeskustes, koheselt lülitada 100% värske õhu peale. Puhur-konvektoreid ei soovitata kasutada. 

“Rõhutatakse, et ventilatsiooniseadmete välisõhufiltrid ei ole antud kontekstis saasteallikad ega vaja vahetust. Samuti pole efekti ventilatsioonitorustiku puhastamisel, sest viirused ei satu sissepuhketorustikku juhul kui jälgitakse re-tsirkulatsiooni ja soojustagastuse juhiseid,” selgitas teadlane. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.