Teadus ja tulevik

Teadlased arendavad autodesse uuenduslikku helisüsteemi

Liiga vali heli võib inimese kõrvakuulmisele palju kahju teha.Shutterstock

Rubriiki toetab

Kas on midagi tüütumat kui veeta pikk autosõit reisikaaslase ebameeldiva muusika saatel? Ehkki sellisel juhul on tavaliselt lahenduseks kõrvaklapid, töötavad insenerid nüüd uue tehnoloogia kallal, mis pöörab kaasaegsete autode helisüsteemi jaoks täiesti uue lehekülje.

Heli kuuleb ainult üks inimene

Nimelt on prantsuse teadlased arendamas välja innovaatilist lahendust, mis tekitaks autosse spetsiaalsed helitsoonid. Lihtsustatult tähendab see, et valitud heli kuuleb ainult üks inimene.

Ent miks seda ikkagi vaja on, kui kõrvaklapid selle töö praegu ära teevad? Kõrvaklappidel on ekspertide sõnul mitu selget miinust: esiteks võib nende kasutamine olla ebamugav ning teiseks kahjustab liiga vali helitugevus inimese kõrvakuulmist.

Niisiis aitaks helitsoonide olemasolu muuta sõitjate elu mugavamaks ja kõrvadele sõbralikumaks: näiteks kuuleks GPS märguandeid ainult juht, mitte kaasreisijad, samuti ei peaks teised kuulama pealt juhi telefonivestlust.

Purdue ülikooli mehaanilise inseneri Patricia Daviese sõnul valmistab uue lahenduse loomine inseneridele palju väljakutseid, seda põhjusel, et helilained on ümbritseva keskkonna suhtes väga tundlikud. Näiteks võib helilaineid mõjutada autosisene temperatuur ja õhuniiskus, aga ka sõitjate arv salongis. Kuid töö olukorra parandamiseks juba käib.

Heli jõuab kõrvadesse läbi peatoe

Ent kuidas niinimetatud helitsoonid ikkagi autosse luuakse? Nimelt jõuaks heli reisija kõrvadesse ei kuskilt mujalt kui peatoe seest, mis tähendab, et sinna paigaldatud kõlarid asetsevad kõrvadele võimalikult lähedal.

Tehnoloogia arendamise käigus töötasid teadlased välja spetsiaalse algoritmi, mille abil tagatakse vaid ühe inimese poolt kuuldav kõrgekvaliteetne heli.

Ehkki esimesed järeldused olid teadlaste sõnul edasiviivad ning inspireerivad, vajab lahendus siiski veel hulganisti testimist ja katsetamist. Milline hakkab olema autode helisüsteem tulevikus, seda näitab aeg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.