Teadlased hakkasid tootma elektrit otse ööpimedusest

Päikesepaneelide abil energia kogumine on nüüdseks vana ja tuttav teema. Standfordi ülikooli teadurid on aga hakkama saanud hoopis vastupidise meetodiga, mis võimaldab elektrit genereerida otse ööpimedusest.

Rakendades Maa ja atmosfääri vahelisi temperatuurierinevusi, suudab loodud generaator ühe ööga toota ühe LED-tule valgustamiseks vajalikku eleketrit. Tulevikus loodavad arendajad “öögeneraatorist” valmistada võimsama versiooni, mis suudaks valgustada tubasid, laadida mobiiltelefone ning muud sarnast elektroonikat. Säärane vahend oleks ideaalne abinõu kõrvaliste ning hõredalt asustatud kohtade toetamiseks.

Aparaadi südameks on termoelektriline generaator, mis toodab elektrit juhul kui üks generaatori pool on jahedam kui teine. Taevapoolsele küljele on paigaldatud aluminiumplaat, mis on suletud läbipaistva katte alla ning mida ümbritseb kuumusvastane isolatsioon. See plaat püsib jahedamana kui ümbritsev välisõhk, kuna eraldab kuumust. Generaatori alumine osa on kinnitatud seevastu õhule avatud alumiiniumplaadiga, mis soojeneb tänu välisõhule.

Generaator toodab kuni 25 millivatti seadme ruutmeetri kohta, mis on hetkel piisav väikese LED-pirni valgustamiseks. Teadurite sõnul suudavad nad kogemuste põhjal peatselt valmistada ka võimsama generaatori, mis toodaks ruutmeetri kohta 0,5 vatti energiat.

electric device

Päikesepaneelidega öögeneraatorit võrrelda ei saa, sest esimesed suudavad ruutmeetri kohta toota vähemalt 100 vatti elektrit. Teadlased aga tõdevad, et öögeneraatorit saaks kasutada tagavarameetodina näiteks elektrikatkestuse puhul.

Tavaline lambipirn tarbib reeglina mõned vatid elektrit, mis tähendab omdakorda, et paari ruutmeetrine generaator katusel suudaks juba terve toa valgusega täita

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.