Teadus ja tulevik

Teadlased: kliima soojeneb kiiremini kui kunagi varem viimase 2000 aasta jooksul

Esmakordselt soojeneb kliima korraga üle kogu maailma

Varem oli kohaliku kliima peamised mõjutajad välised tegurid nagu vulkaanipursked, aga kogu maailma kliimat see mõjutada ei saaks.Foto: Scanpix/AFP/Mario Calabresi.

Rubriiki toetab

Berni ülikooli teadlased uurisid kliimamuutuseid läbi ajaloo ning leidsid, et maakera pole kunagi varem nii soe olnud kui praegu ja hetkel soojeneb kliima kiiremini kui viimase 2000 aasta jooksul nähtud.

Varem toimusid kliima soojenemised ja jahenemised maakeral eraldi, erinevates regioonides. Peamiselt toimusid nad looduslikel põhjustel ja suuri muutuseid ei põhjustanud. Tööstusrevolutsioonile eelnenud ajastutel oli loomulikult soojemaid ja jahedamaid perioode, aga nende tippaeg jõudis kätte erineval ajal ja erinevates kohtades.

Nüüd on see soe periood esmakordselt kätte jõudnud korraga üle maailma. Ülikooli teadlased analüüsisid andmebaasi, kuhu on kantud viimase 2000 aasta kliimaandmed ning jõudsid järeldusele, et päikese aktiivsus ja vulkaanid ei olnud piisavalt võimsad, et kogu maailma kliimat mõjutada.

Analüüsides andmeid läbi kuue statistilise mudeli leiti, et viimase 2000 aasta kõige soojem periood oli 20. sajandil ning see kehtib 98%-le maakerast.

Seega võib järeldada, et CO2 ja kasvuhoonegaaside kontsentratsioon atmosfääris soojendab maakera, mille tulemusena toimub täna kliimasoojenemine üle planeedi aktiivsemalt kui kunagi varem.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.