Teadus ja tulevik

Teadlased leidsid viisi Twitteri trollide eriti kiireks tuvastamiseks

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

  • TalTechi Arengufond kutsub:
  • toeta Ukraina tudengite õpet.
  • Anneta siin!

Internetitrollid on peaaegu et sama vanad kui internet ise ning vahel võivad nad osutuda tõelisteks nuhtlusteks. Teadlased on aga avastanud algoritmi, mis suudab neid Twitteris tuvastada, vahendab ScienceDaily.

Netitrollidel on reeglina alati spetsiifiline eesmärk, mida alatasa ka varjatakse.

Näiteks 2018. aastal süüdistati Venemaal 13 riigiametnikku netis valepersonade all esinemises ning USA 2016. aasta presidendivalimiste mõjutamises. Eesmärk võib olla seega näiteks poliitiline või mõne isiku või grupeeringu mahategemisele keskenduv.

Trolli tuvastamiseks läheb Friendrich Schilleri ülikooli teadlaste sõnul vaja vaid 50 erinevat säutsu, millest sõelutakse läbi erinevad korduvad sõnad ning käitumismustrid.

Lisaks iseloomustavad trollide tegevust säutsude tegemise ajastus, hashtagid ning geograafiline asukoht, mis on tavaliselt suuremal või vähemal määral seotud ohvri asukohaga või seal toimuvaga.

Ülikooli sõnul võeti algoritmi loomisel aluseks sotsiolingvistiline lähenemine, mis võrdleb trollide relvaarsenali tavaliste ja normaalsete säutsudega. Sõnastus ning lausemustrid erinevad meeletult, ent sisu kipub järk-järgult korduma.

Uut strateegiat soovitakse teadlaste sõnul kasutada internetiavarustes toimuvates “hübriidsõdades” ning sõnavabaduse säilitamisel. Trollituvastus toimib ka turvameetmena kõikide teiste internetikasutajate jaoks.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.