Teadus ja tulevik

Teadlased leiutasid haavasideme, mida saab spreiga pihustada

Foto:Pixabay

Rubriiki toetab

Milleks oodata?
Vastuvõtt on juba alanud.
Uuri lähemalt!

Haavasidemed kuuluvad iga esmaabikoti sisemusse, ent kannatanute abistamine on muutumas kiiremaks ja lihtsamaks kui eales varem. Nimelt on USA teadlased leiutanud pihustatava sprei-sideme, mille kasutamine seob ajutiselt haava kinni.

Tehnoloogiat nimetatakse elektroformeerimiseks, kus lahaseks muutuvad kiudained pritsitakse haavale nagu värvi seinale. Sealhulgas on võimalik kontrollida lastava aine kogust ja tihedust.

Elektroformeerumist kasutatakse ka teistes tööstusvaldkondades, peamiselt erinevate kaupade pakkimiseks või filtreerimiseks. Kuna protsess kasutab väga kõrge pinge all olevat elektrit, ei ole seda ohtlikkuse tõttu piisavalt meditsiinis veel kasutatud. Spreisidemed kasutavad aga kordades väiksema elektrivälja ning õhu segu.

Esimesed edukad katsetused viidi läbi sigade ning kindaga inimkäe peal. Sidemete ning lahaste ümber keerlev turg on tänase seisuga üle 5 miljardi euro väärt ja kasvav, mistõttu võib tehnoloogia vahendi loojate sõnul tõsiselt tuule tiibadesse saada.

Teadlased loodavad enim, et tehnoloogia aitab arstidel ja meditsiinipersonalil maapiirkondades ja kriisikolletes paremini hakkama saada. Lahasematerjali saab lisaks veel valida ning kohandada vastavalt vigastuse tõsidusele.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses