Teadlased said lõpuks korda langevarjud, mida on vaja Marsile maandumiseks

Foto:ESA.

Euroopa Kosmoseagentuuril on järgmisel aastal plaanis punasele planeedile saata kulgur ExoMars ning ettevalmistuskatsetused on jõudmas lõpusirgele. NASA Californias asuvas laboratooriumis viidi edukalt äsja läbi langevarjukatsed, mida kimbutasid ennist probleemid.

ExoMars 2020 missioon koosneb Inglismaal valmistatud Rosalind-Franklin kulgurist, mis hakkab otsima märke Marsi praegusest või kunagisest elust ning Venemaa Kazachoki pinnaplatvormist, mis hakkab jälgima maandumispaika ümbritsevat keskkonda.

Langevarjud on Marsi atmosfääri sisenemisel äärmiselt vajalikud, sest kosmosetehnika siseneb Marsile üle 21 000 km/h. Laskumine kestab umbes kuus minutit. Eelmisel aastal toimunud katsetuse kaldusid läbi kukkuma, sest varjud said enne avanemist tänu rikkis langevarjukotile kahjustada.

TalTechi professori Vladislav Pustõnski sõnul on maandumine Marsile eriti raske, sest atmosfääri tihedus pinna juures ei ole piisavalt suur ning see nõuab omakorda suuri ja raskeid langevarjusid. Langevarju abil maandutakse tihtipeale lõpuni, ent sellega ühendatud rakettmootor pidurdab kosmoseaparaadi enne pinnasega kokkupuudet peaaegu lõplikult. Lisaks on moodul varustatud täispuhutavate dempferitega, mis töötavad nagu õhkpadjad autoroolis.

NASA ja ESA on koostööd teinud juba pikemat aega. Uudsed langevarjud on välja arendatud nii, et avanemisel tekiks võimalikult vähe kahjustavat hõõrdumist. ExoMars 2020 saadetakse Marsi poole teele selle aasta juuli lõpus või augusti alguses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.