Teadus ja tulevik

Teadlasesed jäädvustasid mustast august välja sööstnud väga kiiresti liikuva tähe

Foto:Pixabay

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Astronoomid on Linnuteelt väljumas märganud tähte, mis liigub kiirusega 1700 kilomeetrit sekundis. Täht hakkas niiviisi käituma pärast galaktika keskel asuva musta auguga kohtumist.

Täht liigub niivõrd kiiresti, et umbes 100 miljoni aasta pärast lahkub see meie galaktikast ning veedab ülejäänud aja oma elust galaktikatevahelises ruumis ringi triivides. Mustade aukude poolt välja “sülitatavatest” tähtedest on teadusringkonnad juba kümneid aastaid rääkinud, ent seekord on esmakordselt tegu registreeritud sündmusega.

Austraalia astronoomide sõnul oli rändav täht osa kaksiktähest, mis asus üsna lähedal meie galaktika südames olevale mustale augule.

Pärast augu sisse tiirlemist “ühendus” üks täht musta auguga ning kadus meie maailmaruumist igaveseks, samas kui teine täht lendas suure hooga augu keskmest välja. Seda nähtust nimetatakse kosmoseringkondades Hillsi mehhanismiks.

Kihutav täht liigub rekordkiirusel ligi 10 korda kiiremini kui enamik teisi teadaolevaid tähti Linnuteel, sealhulgas ka meie Päike. Tähe teaduslik nimetus on S5 HVS1 ning tegu on kolmanda kõige kiirema tähega, mida jäädvustatud on. Teised kaks said kiiruse sisse pärast suurt supernoova-plahvatust.

Täht avastati kasutades Austraalia ANU Siding Spring Obsvervatooriumi. Seal töötav meeskond oli parasjagu otsimas Linnuteel olevaid tähejugasid, kuniks märgati just seda ebakorrapäraselt käituvat tähte.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.