Teadus ja tulevik

Teadlaste leid tõendab vulkaanilist tegevust Veenusel

Cornelli Ülikooli viimaste uuringute kohaselt viitavad gaasifosfiini jäljed vulkaanilisele aktiivsusele Veenusel.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Cornelli Ülikooli viimaste uuringute kohaselt viitavad gaasifosfiini jäljed vulkaanilisele aktiivsusele Veenusel, kirjutab scitechdaily.com

Bioloogiline või geoloogiline tunnus?

Möödunud sügisel avastasid teadlased, et Veenuse atmosfääri ülemisest osast leiti väheses koguses fosfiini. See avastus pani uurima oletust, et fosfiini näol on tegemist kuuma mürgise planeedi bioloogilise tunnusega.

Nüüd väidavad Cornelli teadlased, et leitud fosfiin toetab teistsugust ja olulist teaduslikku leidu: geoloogilist signatuuri, mis on tõendiks plahvatuslike vulkaanide kohta sellel salapärasel planeedil.

“Fosfiin ei räägi meile Veenuse bioloogiast,” ütles füüsikateaduste professor ja Cornelli astronoomia osakonna juhataja Jonathan Lunine. “See räägib meile geoloogiast. Teadus osutab planeedile, millel on täna või lähiminevikus olnud aktiivne plahvatusohtlik vulkaaniline tegevus.

Lunine ja doktorikandidaat Ngoc Truong kirjutasid oma uuringu kohta teadusartikli “Vulkaaniliselt ekstrudeeritud fosfiidid kui Veenuse fosfiini abiootiline allikas”, mis avaldati väljaandes Proceedings of the national academy of Sciences.

Pärast Havail Mauna Kea peal asuva maapeale submillimeetri lainepikkusega James Clerk Maxwelli teleskoobi ja Põhja-Tšiilis, Atacama Suure Millimeetri/submillimeetri observatooriumis tehtud uuringuid väidavad Truong ja Lunine, et vulkaaniline tegevus aitab fosfiinil pääseda Veenuse ülemisse atmosfääri.

Fosfiidi reageerimine väävelhappega

Troung ütles, et kui Veenusel olevad fosfiidid – fosfori vorm, mis asuvad planeedi sügaval tuuma ümber asuvas mantlis – paiskuvad vulkaanipurske tagajärjel atmosfääri, kus need reageerivad Veenuse atmosfääris oleva väävelhappega, moodustavadki need fosfiini.

Lunine ütles, et nende fosfiinimudel “viitab plahvatusliku vulkaanilisuse esinemisele”, samas ka “1990. aastatel tehtud Magellani kosmoseaparaadi radaripildid näitavad, et mõned geoloogilised omadused võiksid seda toetada”.

1978. aastal avastasid teadlased NASA orbiidil Pioneer Venus orbiter missioonil vääveldioksiidi variatsioonid Veenuse ülemises atmosfääris, viidates plahvatusohtliku vulkaanilise tegevusele, mis Truongi sõnaselt oli sarnane Maal toimunud Krakatoa vulkaanipurske ulatusega Indoneesias 1883. aastal.

“Veenusel plahvatusohtliku vulkaanilise tegevuse kinnitamine gaasifosfiini kaudu oli täiesti ootamatu,” ütles Truog.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.