Teadus ja tulevik

Teadlaste leiutatud järjehoidja viib paberraamatud uuele tasemele

Vana või värskelt trükist tulnud raamatu lõhna vastu ei saa miski.Shutterstock

Rubriiki toetab

Lugemine on paljude inimeste meelisajaviiteks – seda kinnitavad ka järjest populaarsust koguvad audio- ja e-raamatud. Ent leidub palju inimesi, kes on truuks jäänud paberraamatutele ning keelduvad sealjuures alternatiividest, mis siis, et digitaalsed võimalused lugemiselamusele lisaväärtust pakuvad. Nüüd on Surrey Ülikooli teadlased tulnud lagedale eriti põneva uue lahendusega.

E-raamatutel jagub eeliseid

Ehkki võiks arvata, et digilahendused teevad trükitud raamatutele pika puuga ära, pole audio- ja e-raamatud trükitud raamatuid siiski veel maa pealt minema pühkinud. Kaugel sellest: Ameerika Ühendriikides läbiviidud uuringu kohaselt loeb 37% täiskasvanud küsitletutest endiselt raamatuid vaid füüsilisel kujul.

Ehkki suur hulk inimesi on trükitud raamatutesse endiselt kiindunud, pakuvad e-raamatud põnevaid lisavõimalusi, millega paberraamatud konkureerida ei suuda: näiteks saab kergemini ligi raamatus lingitud multimeedia sisule, millega lugemiselamusele põnevat ja mitmekülgset lisaväärtust pakkuda. Samuti eelistavad inimesed e-raamatut sageli nende kompaktsuse ja ligipääsetavuse tõttu.

Maagiline järjehoidja

Nüüd aga on Surrey Ülikooli teadlased töötanud välja uue lahenduse, mis aitab paberraamatule lisada ühe e-raamatu suure eelise. Leiutise nimeks on “The Magic Bookmark” ehk maagiline järjehoidja, mille abil saab lugemiselamust toetavale multimeedia sisule ligi ka paberraamatut lugedes, olgu selleks video, helifail, graafik, tabel või hoopis midagi muud.

Praegu näeb arendusfaasis olev järjehoidja välja selline. Allikas: Surrey Ülikool

Ent kuidas see töötab? Tegelikult väga lihtsalt: kui asetada elektrooniline järjehoidja raamatus õigele leheküljele, avaneb vastav sisu omakorda lugeja nutitelefonis. See on võimalik tänu optilistele anduritele, mis tuvastavad raamatuselja lähedalt igale lehele trükitud spetsiaalse mustri ning suhtlevad seejärel bluetooth’i abil lugeja nutitelefoniga.

Et järjehoidja sisse peidetud andurid suudavad lugeda erinevaid märgistusi ja värve, saab vöötkoodi teha inimsilma jaoks märkamatuks või trükkida kavalalt näiteks samal leheküljel asuvale pildile. Seega ei varjuta paberile trükitud koodid kõige tähtsamat – raamatu lugemisest saadavat elamust.

Arendustöö on täies hoos

Surrey Ülikooli teadlased on lahendust arendanud juba mitu aastat ning otsinud mooduseid, kuidas maagilist järjehoidjat kõige paremini valmistada. Nüüd on järjehoidja arendatud piisavalt väikeseks, kompaktseks ja mugavaks, et seda on lihtne toota ning vajadusel mõne teise sama süsteemi toetava raamatu külge kinnitada.

Ehkki selliseid raamatuid, mis uuendusliku järjehoidja töötamist toetaks, hetkel väga palju ei ole, näevad teadlased oma leiutisel suurt tulevikku. Kuidas aga trükitud raamatute fännid sellise järjehoidja vastu võtavad, näitab aeg.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.