Teadus ja tulevik

Tehisintellekt diagnoosib rinnavähki paremini kui inimeksperdid

Rubriiki toetab

Tehisintellekt diagnoosib naistel rinnavähki paremini kui arstid, kinnitas selle aasta alguses ajakirjas Nature avaldatud uuring.

Rahvusvaheline meeskond, kuhu kuulusid Google Health´i ja Londoni Imperial College’i teadlased, kavandasid ja õpetasid välja iseõppiva (ingl deep-learning) arvutialgoritmi, millel lasti uurida ligi 29 000 Suurbritannia naise mammogramme (rinna röntgenpilte). Tulemusi võrreldi radioloogide pandud diagnoosidega. Selgus tõsiasi, et algoritm analüüsis mammogramme täpsemini kui arstid.

Algoritm parem kui kaks arsti

Suurbritannias on praegu kasutusel süsteem, kus rinnavähk tuvastatakse kahe radioloogi koostöös. Teisena tööd alustaval radioloogil on juurdepääs esimese hinnangule. Kui järeldused erinevad, tuuakse mängu ka kolmas ekspert.

Uuringus lasti mammogramme hinnata nii tehisintellektil kui inimekspertidel. Algoritmi pandud diagnoosi võrreldi radioloogi arvamusega. Kui diagnoosid olid vastuolulised, anti röntgenpildid hindamiseks veel ühele radioloogile. Tuleb märkida, et erinevalt radioloogidest ei olnud “tehnoloogilisel eksperdil” juurdepääsu naiste haiguslugudele ja algoritm pidi diagnoosi panema ainult mammogrammi järgi.

Tulemustest selgus, et tehisintelligent teeb üksi sama tõhusat tööd, kui kaks arsti koos. Teisisõnu – tehisintelligent on rinnavähi diagnoosimisel täpsem kui üks radioloog. Võrreldes tehisintellekti tööd ühe radioloogi tööga pani tehisintellekt valepositiivseid diagnose 1,2% vähem, valenegatiivseid diagnoose aga 2,7% vähem.

Inimese ja masina töö tuleks ühendada

Projektiga töötanud teadlaste arvamus on, et tehisintellekt ei peaks tulevikus inimeste tööd täielikult üle võtma, kuid radioloogi ja tehisintellekti töö ühendamine oleks suurepärane mõte. Tehisintellekti kasuks räägib see, et masinad ei väsi – nad võivad töötada ööpäevaringselt, samal ajal kui inimene seda teha ei suuda.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.