Teadus ja tulevik

Tehisintellekt võib aidata arstidel koroonaviirusega paremini toime tulla

Waterloo ülikooli teadlaste välja töötatud tehisintellekti (AI) tehnoloogia on võimeline hindama COVID-19 juhtude tõsidust paljutõotava täpsusega.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Waterloo ülikooli teadlaste välja töötatud tehisintellekti (AI) tehnoloogia on võimeline hindama COVID-19 juhtude tõsidust paljutõotava täpsusega, vahendab SciTechDaily.

Uuringus, mis on osa enam kui aasta tagasi käivitatud avatud lähtekoodiga COVID-Net algatusest, osalesid Waterloo ja spin-off idufirma DarwinAI teadlased, samuti Stony Brooki meditsiinikooli ja New Yorgi Montefiore’i meditsiinikeskuse radioloogid. 

Süvitsi õppivat tehisintellekti koolitati COVID-19 patsientide infektsiooni ulatuse ja varjatuse analüüsimiseks rindkere röntgenpildi põhjal. Seejärel võrreldi selle tulemusi radioloogide hinnangutega samadele röntgenpiltidele

Tehisintellekti tarkvara tehtud prognoosid olid tõsiste infektsiooninäitajate poolest inimekspertide antud hinnetega kooskõlas.

Süsteemidisaini professor ja DarwinAI asutaja Alexander Wong ütles, et tehnoloogia võib anda arstidele olulise tööriista, mis aitab neil juhtumeid hallata.

“COVID-19 diagnoosiga patsiendi haiguse raskusastme hindamine on kliinilises töövoos oluline samm ravi- ja hooldustegevuse parimate tegevussuundade kindlaksmääramisel. Olgu selleks siis patsiendi vastuvõtmine intensiivraviosakonda, patsiendile hapnikravi andmine või patsiendi juhitavale hingamisele viimisel,” ütles Wong.

Ta lisas, et selle uuringu paljutõotavad tulemused näitavad, et tehisintellektil on suur potentsiaal olla tõhus abivahend tervishoiutöötajate toetamisel nende otsuste langetamisel ja efektiivsuse parandamisel. See on eriti oluline, arvestades, kui palju stressi on käesolev pandeemia tervishoiusüsteemidele kogu maailmas tekitanud.

Uuringut käsitlev artikkel „Towards computer-aided severity assessment via deep neural networks for geographic and opacity extent scoring of SARS-CoV-2 chest X-rays” ilmub ajakirjas Scientific Reports.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.