Telefonid aitavad keerulised meditsiiniuuringud massidesse viia

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
researchkit.jpg

Üha rohkem inimesikannab taskus telefoni, mis on pungil nutikatest sensoritest ja kiipidest, mis õige tarkvara korral oskavad sensorite poolt hangitud ning kasutaja poolt sisestatud infost välja lugeda olulist meditsiiniinfot. Trend on kasvav: telefone kasutatakse meditsiinis ja teadustöös üha rohkem nii üksiku inimese aitamiseks kui ka suurte teadusuuringute tegemiseks.

Apple Research Kit

https://youtube.com/watch?v=lYC6riNxmis%3Ffeature%3Doembed

2015. aasta märtsis tutvustas Apple maailmale oma meditsiiniuuringuid aitavat arendajaplatvormi Research Kit. Research Kit annab arstidele ja teadlastele võimaluse koguda kasutaja iPhone'i abil infot nende vererõhu, vere suhkrusisalduse, astmapiibu kasutuse ja ka kaalu, pikkuse, liikumisharjumustekohta.iPhone'iga ühilduvate lisaseadmetega kogunev infosalvestatakse terviserakendusse Health, millesse tekkivast andmebaasist saavad meditsiinitöötajad oma äppide kaugu infot ammutada.

Asjal on kaks mõtet. Ühest küljest saab arst või õidekonkreetse inimese terviseandmeid, aga lisaks saab andmeid koguda kasuurte uuringute jaoks, millee eesmärgiks on uurida ja otsida ravivõimalusirinnavähhile, astmale, diabeedilejaerinevatelesüdamehaigustele.Täna kasutavad Research Kiti mitmed suured meditsiiniuuringute keskused USA-s nagu Mount Sinai, Stanfordi lastehaigla, Harvardi Ülikool ja Ochsneri meditsiinikeskus New Orleansis.

Selle nädala alguses toimunud Apple'i meediaüritusel tõi firma välja ka Care Kit platvormi, mis lubab kasutajatel endil sisestada andmeid näiteks oma tujude, käitumise ja enesetunde kohta. Kahe platvormi Research ja Care Kiti peale kokku on võimalik arstidel leida hõlpsasti suur hulk jälgitavaid patsiente ja igaühe andmeid vajadusel individuaalselt analüüsida.

Foto: Apple

Tavaliselt tuleb meditsiiniuuringut läbi viies läheneda igale patsiendile eraldi, paluda tal uuringuga liituda ning küsida igaühelt regulaarselt tagasisidet ja informatsiooni. See on aga tohutusuur ja aeganõudev töö, mida Research Kit parandab. Kuus kuud pärast Research Kiti väljatulekut oli platvormi abil tehtud üle 100 000 inimesegameditsiiniuuringuid. Lisaks suurele valimile lubab Research Kit andmeid koguda palju tihedama intervalliga kui nädalate, kuude või isegi aastatega. Kasutades uuringu läbi viimiseks telefoni, võib andmeid koguda iga päev, tund või kas võiminut.

Lisaks meditsiiniuuringute läbiviimisele eksisteerib Apple'l ka Health Kit, mis võimaldab erinevatest lisaseadmetest nagu pulsivööd, sammulugejad, rattakompuutrid, vererõhuaparaadid jms koondada informatsiooni ühte kindlasse, Health nimelisse terviserakendusse, kust on mugav enda tervislikke andmeid jälgida.

Piiratud Apple'i maailmaga

Samas ei ole Apple'i Research Kit perfektne. Nagu võib arvata, töötab see vaid iOS-iga seadmetel – iPhone, iPad või iPod Touch.Kuid kõik patsiendid ei taha või saa just neid seadmeid kasutada. Teise suure operatsioonisüsteemi Android seadmete variatiivsus on palju suurem.

Sellele probleemile otsib lahendust Research Stack, mis pakub äppide arendajatele võimaluse tuua oma iOS Research Kit platvormile ehitatud rakendused ka Androidile – nii saaks terviseandmeid kogudamõlema operatsioonisüsteemiga seadmetest. Tegu on Cornelli tehnikaülikooli algatatud ettevõtmisega, mis septembrist käivitus beeta-etapis.Ei ole veel teada, kui edukas Research Stack sadade erinevate Androidi-mudelite puhul on, kuna avalikult avaneb Stacki kasutus alles 2016 aasta aprillis.

Kuid juba tänaseks on läbi viidud mitu üksikprojekte rakenduste näol, kus nutiseadmeid on kasutatud selleks, et koguda meditsiinilisi andmeid. Funktsionaalsuselt onResearch Stack sarnaneApple'i platvormiga, kuigi täpselt võimalused ei kattu.Androidi arendaja Google pole ühtset meditsiiniuuringuid toetavat raamistikku veel teinud, kuigi terviseandmete kogumise analoog onAndroidil olemas. See onGoogle Fit, millega telefonikasutaja saab koguda ja vaadataerinevaid terviseandmeid.

Telefonide rakendamine isikliku meditsiini või ka laiade uuringute teenistusse on alles algjärgus. Võimalus analüüsida tohutul hulgal andmeid miljonitest allikatest võib õige kasutuse korral teha meditsiinitööstuses revolutsiooni, millel on väga suur potentsiaal – tõsta miljonite inimeste elukvaliteeti võipikendada eluiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.