Tööandjad räägivad: kuidas praktikandina kogemusest maksimumi võtta?

Praktikal käimine annab paljudele inimestele võimaluse erialasel töökohal kätt proovida. Iga aasta pakuvad ettevõtted põnevaid praktikakohti, millest paljudele käib noorte ja tudengite seas tihe rebimine.

Et praktikal käimine on ka kõrgkoolides kohustuslik ning tihtipeale oluline samm esimese erialase töökoha saamisel, siis tasub sellest alati maksimumi võtta. Kuidas seda teha?

Mida tööandjad praktikantide juures hindavad?

Juba aastaid Eesti ihaldusväärseimate tööandjate edetabelis figureerinud tarkvaraettevõtte Helmese tehnilise värbaja Annika Herkeli sõnul on kõige olulisem, et inimene ise tahab kogemusest maksimumi võtta.

“Enamasti kui praktikant meie juurde jõuab on ta nagu iga teine tiimi liige. Tal on oma juhendaja, kuid ta saab panustada tiimi igapäevasesse töösse. Alguses on oluline leida tasakaal iseõppimise, tiimikaaslastega suhtlemise ja tiimitöösse panustamise vahel.

Kui midagi läheb hästi, sellest rõõmu tunda! Kui midagi ebaõnnestub, õppida ja edasi liikuda. Tunnetada, mis meeldis ja mida tahaks rohkem juurde õppida,” rääkis ta.

Ka SEB talendileidja Kaisa Pelt kinnitas, et praktikante vaadatakse ettevõttes kui täieõiguslikke meeskonnaliikmeid ning samuti on oluline enda arvamuse ja kogemuse väljendamine.

“Ootame SEBsse praktikale aktiivseid ja töökaid noori, kellele anname tööülesandeid, millega kaasneb reaalne vastutus.

Vastutusega kaasneb ka töötasu, mida maksame igale praktikandile. Me ei eelda, et tuled meile tööle panganduse spetsialistina – pigem soovime, et oleksid avatud ja aktiivne ning jagaksid meiega julgelt oma kogemust ja seisukohti,” sõnas Pelt.

Tark ei torma – korralik eeltöö annab paremad eeldused

Enne praktikat tasuks Helmese tehnilise värbaja Anneli Herkeli sõnul teha ka korralikult eeltööd. Esiteks tuleks muidugi välja valida need ettevõtted, kelle juurde inimene praktikale minna soovib, ning mõistagi ka ametikoht, mis tulevast praktikanti enim kõnetab.

Kandideerimiseks soovitab Herkel kindlasti aega varuda. “Tööandjatel võib olla sadu praktikale soovijaid ja kõigile ei pruugita vastatagi,” sõnas ta. Et just tööandjale ikka silma jääda, tuleks seega vormistada põhjalik ja ülevaatlik praktikasoovi kiri, millele võiks lisada ka CV ja kaaskirja mõnelt soovitajalt.

Ka võiks praktikandil olla selge, kui pikaks perioodiks ta ettevõttega liituda soovib ning millised on tema vajadused juhendamise osas.

SEB talendiotsija Kaisa Pelti sõnul ei pruugi inimesed enne ettevõttesse praktikale tulemist täpselt aimatagi, mis tegelikult organisatsioonis toimub ja kui palju seal tehakse.

“Paljud meie praktikandid ja noored kolleegid on öelnud, et pank on seest palju huvitavam ja kirevam organisatsioon, kui väljast tundus,” sõnas ta.

Praktika on muidugi suurepäraseks võimaluseks mõnesse ettevõttesse jala ukse vahele saamiseks. Uusi töötajaid otsima hakates vaadatakse reeglina esimese asjana just hiljutiste praktikantide peale, enne kui uusi kandidaate sirvima hakatakse.

“Praktika raames pakume oma suvekolleegidele ka töövarjutamise võimalust, mis aitab praktikandil ühe suve jooksul tutvuda väga mitme erineva töökohaga ja annab reaalse ettekujutuse sellest, millest koosneb meie igapäevatöö.

Teame, et sageli pakub noortele huvi ka juhtimispraktika, mida on võimalus saada, juhtides rahvusvahelist Youth LABi tiimi,” ilmestas Pelt SEB Panga pakutavaid võimalusi töökogemuse omandamiseks.

Potentsiaalsete tööandjate ja praktikapakkumistega saad tutvuda märtsis toimuval Eesti suurimal tudengitele suunatud Võti Tulevikku karjäärimessil. Loe lähemalt messi kohta siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.