TTÜ doktoritöö hõlbustab virtuaalreaalsuses projekteerimist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
3D skaneeritud katedraal. Foto: Kuvatõmmis/YouTube

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ehituse ja arhitektuuri instituudis kaitsti hiljuti doktoritöö, millest võib kasu tulla ehituses ja kinnisvarahalduses.

Doktoritöö kaitses Tarvo Mill, kes uuris, kuidas teha tõhusamaks ehituses ja geodeesias laialdaselt kasutatavat laserskaneerimise meetodit. Laserskaneerimine on geodeesia valdkonnas üheks kiiremini arenevaks mõõdistustehnoloogiaks: skaneerimisseadmed muutuvad üha kiiremaks, täpsemaks ja lihtsamini kasutatavaks, omades näiteks võimalust, et seadet saab nutitelefoni vahendusel juhtida.

Peamiselt kasutatakse laserskaneerimist ehitusvaldkonnas ja kinnisvarahalduses hoonete seisukorra hindamisel. Meetodi võimekust on kasutatud ka kriminalistikas kuriteopaiga ruumiseoste dokumenteerimiseks.

Mõõdistusvea vähendamine aitab luua täpsema digitaalse mudeli

Töös esitleti uudset meetodit, kuidas hinnata tasapinna mõõteviga mõõdistamisel. Mill järeldas, et see arvutusmeetod on sobiv viis hindamaks saadavaid mõõtemääramatuseid nii mõõdistuseelselt kui ka -järgselt.

Doktoritöö juhendaja TTÜ inseneriteaduskonna professor Artu Ellmann tõi välja, et mida väiksem on mõõdistusviga, seda lähemal on mõõdistustulemused pinna tegelikule asukohale.

“Seda täpsemalt on võimalik koostada objekti või konstruktsioonielemendi digitaalset mudelit.”

Väljatöötatud arvutusmeetod on optimaalseim viis hindamaks eeldatavaid mõõdistusvigasid. Meetod on vajalik just suuremat täpsust nõudvate mõõdistustööde planeerimisel. Selle paikapidavust testiti edukalt maanteesilla purustaval koormuskatsetusel, aga ka maantee külmakergete uurimisel.

Tõhusam projekteerimine

Meetodi abil kogutud ruumiandmete põhjal saavad insenerid ja arhitektid projekteerida virtuaalreaalsuses, mis teeb töö senisest kiiremaks ning täpsemaks. Laserskaneerimise andmetest luuakse tavaliselt mõõdistatavate objektide 3D-digitaalmudel ja ehituse infomudel (BIM).

BIM võimaldab ehitise elutsükli vältel protsessis kõigil osapooltel (arhitektil, konstruktoril, eriosade projekteerijatel, arendajal ja ehitajal) integreerida ühte mudelisse omale vajalik informatsioon ning kontrollida olemasolevat teavet ning muudatusi.

Kõik see võimaldab projekteerimist virtuaalreaalsuses, mis aitab vältida võimalikke vigu, andes ühtlasi hea ettekujutuse projekteeritava objekti osade paiknemisest, seisukorrast ja toimimisest.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.