TTÜ integreerib Tallinna ühistranspordisüsteemi isejuhtiva bussi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Isejuhtiv buss. Foto: Tanel Meos

Kui möödunud suvel vurasid Tallinnas ringi isejuhtivad bussid kinnisel territooriumil, siis Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) kaasabil soovitakse pealinnas vähemalt üks isejuhtiv buss integreerida ühistranspordisüsteemi.

TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi doktorandi Jaanus Müüri sõnul on käimasolev SOHJOA projekt küll rahvusvaheline, kuid kõige suuremalt võetakse piloot ette just Tallinnas. Lisaks Tallinnale pannakse bussid sõitma ka Poolas, Norras ja Taanis, kuid mitte pealinnades ning vaid väga piiratud ajaks.

Kuigi lepinguid ei ole veel allkirjastatud on hetkel eesmärk isejuhtivat bussi hoida Tallinnas töös minimaalselt pool aastat ning maksimaalselt aasta.

Reaalne piloot, mitte iludusvõistlus

Erinevalt mulluse Euroopa Liidu eesistumise ajal käivitatud bussist on Müüri kinnitusel neil reaalne soov bussi testida ning koguda kasutajatelt tagasisidet. “Ülikoolis huvitab meid see, et mida avaliku sektori asutus peab bussi kasutuselevõtuks tegema, kas peab tööd ümberorganiseerima ja kuidas buss transpordisüsteemi integreerida,” sõnas ta.

Doktorandi sõnul ei ole hiljutine Uberi avarii isejuhtiva autoga nende tööd mõjutanud, kuid ohutusele mõtlevad nad pidevalt. Marsruudi osas on laual olnud mitmeid variante, kuid hetkel on jäänud pidama Tallinna sadama A ja D terminalide vaheline liin ning Mustamäel Lepistiku bussipeatuse ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) vaheline liin.

“Lepistiku peatuse ja PERHi vahel on 500 meetrit. Tavalise inimese jaoks on see väike ja lihtne jalutuskäik aga kui oled 70-aastane ja jalgadega ei ole kõik korras, siis on see paras maraton. Seal on liiklust väikeautodega ja ka suurte autodega ehk tänu sellele on tehniliselt keeruline,” ütles Müür.

Projekti ühe osalise sõnul pannakse marsruut peagi paika.

Reisisaatjateks on tudengid

Täpselt nii nagu Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal, on ka SOHJOA projekti raames käivitatud bussides reisisaatjad. Kui mullusel projektil oodati reisisaatjateks tehnikataibuga ning mitmeid võõrkeeli oskavaid inimesi, siis SOHJOA puhul suurt võõrkeelte teadmist ei nõuta. Nimelt on TTÜ-l kavas selleks kasutada tudengeid, kes saavad reaalset näha tehnoloogia toimimist ning äärmise vajaduse juures ka bussi ohuolukorras peatada.

“Eesmärk on buss integreerida linnapilti ehk mitte sõita sellega eraldatud rajal. Aga reaalsus on see, et see tehnoloogia on alles lapsekingades. Autode keskel võib buss jääda hätta ja liiklust segada. Bussid võivad liikuda kuni 30km/h aga see oleneb takistustest ja marsruudist.”

Kuigi TTÜ arendab ka isejuhtivat bussi ei ole kaks projekti otseses seoses. Samas toob Müür välja, et kogukond on ühtehoidev ning projektide vahel toimub info jagamine ja koostöö.

Lisaks TTÜ-le on SOHJOA Baltic projekti partneriteks Tallinna transpordiamet, Vejle linnavalitsus, Kongsbergi linnavalitsus, Gdanski linnavalitsus, Zemgale planeeringuteamet, Energia,- liikuvuse- ja keskkonnakaitse instituut, Soome ettevõte FLOU, Forum Virium Helsingi, Helsingi regiooni transpordiliit, Soome transpordiohutuse agentuur, Chalmersi Ülikool ning juhtpartneriks on Helsingi Metropolia rakenduskõrgkool. 2020. aastani kestva projekti kogumaksumuseks on ligikaudu neli miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.