TTÜ paiskab Keila-Joalt alla elektroonilisi kala-asendajaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
TTÜ elektrooniline kala-asendaja. Foto: TTÜ

Täna testivad Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) biorobootikateadlased Keila-Joal uudset elektroonilist kala-asendajat. 14 cm pikkused ja 4 cm diameetriga sensorid on mõeldud selleks, et analüüsida kalade ja teiste veeloomade ellujäämisvõimalusi paisudest, tammidest ning hüdroelektrijaama turbiinidest läbiujumisel.

TTÜ biorobootika keskuse teadussuuna juhi Jeffrey A. Tuhtani kinnitusel ei ole sellist sensorite sarnast Euroopas veel nähtud.

“Sensorid on valmistatud polükarbonaadist ja nad ei purune isegi siis, kui turbiinide labad neile vastu lähevad. Oleme neid katsetanud juba kolme erineva turbiiniga ning need on terveks jäänud,” kirjeldas Tuhtan.

Sel nädalal tehtava katsetuse ajal lastakse teadlaste poolt loodud sensorid Keila joast alla. Varasematele testidele tuginedes leiab Tuhtan, et eksisteerib 10% tõenäosus, et sensorid kaovad testi käigus ära.

“Keilas-Joal pannakse vette korraga viis sensorit. Kokku oleme me tootnud ja katsetanud juba 110 sensorit. Oleme neid saanud katsetada kolmes suures hüdroelektrijaamas Austrias.”

Keila-Joal tehtavad katsed on osa Euroopa Liidu Horizon 2020 programmist FITHydro. Sama programmi käigus testitakse Eestis projekteeritud ja ehitatud sensoreid ka Saksamaal, Belgias, Šveitsis ja Hispaanias.

Teostatava katse tulemusena saavad teadlased vastuse küsimusele, mis tunne on sõita kosest alla? Sensorite eesmärk on testida ekstreemseid veealuseid tingimusi kuhu kalad satuvad. TTÜ biorobootika teadlaste ehitatud sensorite eesmärk on vähendada elusate kaladega teostatavate katsete osakaalu Euroopa Liidus .

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.