Kas sul on vaja 3D-printida palju metallist jubinaid? TTÜ ootab sind katsejäneseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
TTÜ inseneriteaduskonna insener Marek Jõeleht tutvustamas 3D-metalliprinterit. Foto: Ronald Liive

Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) sai sügisel kätte uue 3D-printeri, mis erinevalt tavapärastest 3D-printeritest kasutab plastikfilamentide asemel metallipulbrit ning nüüd otsivad nad inimesi ja ettevõtteid, kellel oleks vaja midagi suures mahus metallist 3D-printida, et uut printerit katsetada.

Tänaseks on printerit kasutanud juba mitmed ettevõtted ning kui kõik läheb plaanipäraselt, on seda kavas kasutada ka ühe suurejoonelise kunstiprojekti raames. Eduka projekti korral väljub printerist kunstniku tellimusel 20 000 detaili.

Teiste seas on printeri võimalusi ära kasutanud e-resident Bam Margera ettevõte Bammerch OÜ, mis on printeri abil valmistanud hõbedast ehteid. Printeri võimekust on proovile pannud ka kaks kodumaist kellatootjat, Wooch OÜ ning Aegaon OÜ. Neist esimene lasi printida kellade koostamise rakiseid ja teine kellakorpuste prototüüpe.

3D-printeri abil on ka valmistatud sõidukite detaile ja markeeringutööriistu.

Printer saab hakkama väga erinevate detailide printimisega. Foto: Ronald Liive

TTÜ otsib kliente, kellega printeri võimekus proovile panna

Metalli printimine 3D-s ei ole TTÜ-s midagi uut, kuid sügisel saabunud printer on senisest märgatavalt suurem.

“Uue printeriga saame me printida kingakarbi suuruseid detaile,” rääkis printeri heaolu eest vastutav TTÜ inseneriteaduskonna insener Marek Jõeleht. “Autoraame sellega ei prindi, aga sellega saab printida kasvõi näiteks mootorijuppe või kinnitusdetaile.”

TTÜ otsib hetkel kliente, kelle puhul on uue printeri kasutamine õigustatud. Jõelehe puhul kehtib tehnoloogia puhul tüüpiline eksiarvamus, et kõik väljareklaamitu vastab tõele ehk seadmed on kõigeks võimelised. Seetõttu õpivad nad printerit veel täielikult tundma.

Printimine võtab aega kas ühe ööpäeva või mitu nädalat

Ajaliselt sõltub printimise kiirus detaili suurusest. Jõeleht tõi näiteks kliendi, kes esitas 3D-mudeli faili neljapäeval ning reede lõunaks oli prinditud detail juba valmis.

“Printimisel kasutatakse pulbrisängi meetodit, mis tähendab, et pulber laotatakse pinnale ära ning laser sulatab vajalikes kohtades metalli üles, platvorm liigub natuke allapoole, uus kiht kantakse peale ning protsess kordub,” rääkis ta. “Kui printimise käigus juhtub mõne detailiga midagi halba, siis selle printimine peatatakse, kuid teiste detailide printimine jätkub.”

Printimisel tekkinud pulbri ülejääk kogutakse konteineritesse ja seda saab pärast sõelumist uuesti kasutada. Kasutuses on nii alumiinium-, teras- kui ka hõbepulber.

Esimene metalliprinter jõudis TTÜ-sse kaks aastat tagasi, kuid see on tänavu saabunust kordades väiksem. Kõnealust väikest printerit kasutab ka näiteks tuntud ameerika telestaari, Eesti e-residendist Bam Margera ettevõte Bammerch OÜ, mis 3D-prindib metallist ehteid.

Printeri soetamist rahastas SA Archimedes ning see on toodetud Saksamaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.