TTÜ vanemteadur: robotid hakkavad üha enam väikefirmadesse jõudma ning inimestele tüütuid töid tegema

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

3D-printimine on aastast-aastasse populaarsemaks muutunud, kuid nüüd on see jõudnud staadiumisse, kus ka väikeettevõtted saavad 3D-tootmisprotsessi lihtsustamiseks kasutusele võtta robotid.

Brooklynis asuv 3D-printimise ettevõte Voodoo Manufacturing leidis end olukorras, kus töömaht aina kasvas, kuid sellega kaasnes ka pidev tööjõukulude suurenemine. Selleks, et olukord lahendada, võttis ettevõte kasutusele robotkäe, mis osa tööst inimeste eest ära teeb.

Roboti ülesandeks on väikeses tehases printimisaluste masinastesse panemine ning nende sealt eemaldamine, säästes sellega inimressurssidelt. Ning kuna roboti näol on tegemist üsna lihtsa mudeliga, oli selle programmeerimine lihtne ning see on teiste töötajate jaoks ohutu, kuna ei pea kartma, et see kellelegi viga võib teha.

Roboti kasutuselevõtuga suutis väike ettevõte asendada 10 protsenti kõikidest inimtöötundidest robotitööga.

TTÜ vanemteadur: tööstusrobotid jõuavad ka väikefirmadesse

TTÜ mehaanika ja tööstustehnika instituudi vanemteadur Meelis Pohlak sõnas uudist kommenteerides, et iseenesest pole midagi revolutsioonilist lahenduses, kus tootlikkuse tõstmiseks pannakse tööstusrobot teenindama mitut tootmisseadet.

“See on tavaline protsess, mis toimub paljudes firmades,” ütles ta, kuid lisas, et siiski on märkimisväärne, et firma kasutab tootmisel suurt hulka madala hinnaga hobiklassi seadmeid ning et kasutusele on võetud ka robot.

Pohlak lisas, et antud juhul automatiseeriti roboti kasutuselevõtuga kõige kergemini automatiseeritav lõik tootmisest ning et palju suurem väljakutse oleks automatiseerida 3D-printimisel detailide eemaldamine platvormilt ja järeltöötlus, ent see on palju keerulisem ülesanne, milleks on vajalikud keerulisemad seadmed.

“Robotiseerimine on tänapäeva tootmises kahtlemata trend,” rääkis Pohlak. “Ka väikefirmades hakkab järjest enam kohtama tööstusroboteid.”

Ta märkis, et ennekõike sobivad robotid selliste tööülesannete täitmiseks, mis inimesele on ebameeldivad, tüütud või ohtlikud.

3D-printimist pole suudetud automaatseks muuta

Pohlak lisas, et 3D-printimine on ühest küljest küll äärmiselt paindlik ja automatiseeritud protsess, ent käesoleval ajal pole seda täielikult automatiseerida veel õnnestunud.

“Kuivõrd hästi õnnestub automatiseerimine, sõltub kasutatavatest seadmetest ja konkreetsest protsessist,” lausus ta. “3D-printimise tehnoloogia võimaldab valmistada väga erineva kuju ja suurusega detaile, mistõttu on peamiseks piiranguks järeltöötlus, sealhulgas puhastamine ja kvaliteedikontroll.”

“Paindliku tootmise, 3D-printimise ja robotiseerimise erinevate aspektidega on võimalik tutvuda TTÜ uues paindtootmissüsteemide ja robootika demokeskuses,” lisas Pohlak.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.