Tuleviku meditsiin on oluliselt isiklikum

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Scott Spangler, demonstreerib, kuidas Watson oskab leida ja näidata sidepunkte teaduskirjanduses ja ravimi infos.
Foto: IBM

Oleme käesolevas rubriigis kirjutanud palju sellest, kuidas tehnoloogia meie elu tulevikus paremaks võib muuta. Tervise teemasid oleme aga mu endagi suureks üllatuseks ainult möödaminnes puudutanud. Ometi toimub selles valdkonnas palju põnevat arengut ja võib arvata, et juba järgmise 5-10 aastaga muutub tervise eest hoolitsemine meile kõigile palju isiklikumaks.

Pidevalt keha lähedal olevad sensorid

Enamik meist kannavad pidevalt kaasas ühte või rohkemat võimast arvutit, mis juba praegu jälgivad mitmeid olulisi asju meie keha ja tervise kohta. Aktiivsusmonitoride ja tervisega seotud rakenduste suur populaarsus ning kiire areng on alles alguses ja on selge, et meie seadmetesse paigaldatavad sensorid muutuvad aina võimsamaks.

Apple Watch promofoto
Foto: Apple

Juba praegu arendatakse telefoniga ühilduvaid seadmeid, mis suudavad anda taldrikul oleva toidu kohta infot kalorite ja allergeenide osas ning kelladele lisatavad sensorid suudavad juba praegu mitmeid tähtsaid parameetreid jälgida. Ei ole keeruline kujutada ette tulevikku, mil telefon soovitab arstile aja kirja panna, sest midagi tundub valesti. See muudab ennetava meditsiini oluliselt lihtsamaks.

Tehisintellekt ja robotid kirurgiasaalis

Lisaks andmetele, mida inimesed enda kohta koguvad, muudab arstide tööd lihtsamaks ka tehisintelligents. Järjest enam püütakse arste otsuste tegemisel aidata võimsate arvutitega kuna iga päev tuleb juurde uusi uuringuid erinevate haiguste kohta ja ükski inimene ei suuda neid kõike kunagi läbi lugeda. Õnneks on võimalik seda tööd küllaltki edukalt masinatele anda.

USA kuldvillakus võidutsenud IBM-i superarvuti Watson on jätnud telekarjääri ja liikunud edasi mitmetesse kliinikutesse, kus annab arstile vastavalt patsiendi sümptomitele soovitusi edasisteks tegevusteks. Watson ei ravi ega diagnoosi inimesi küll veel iseseisvalt aga vähemasti on arstil selle tegemiseks alati parim võimalik informatsioon ja tulevikus võivad selle tehnoloogia abil areneda võimekad virtuaalkliinikud.

Arste toetavaid roboteid leiab üha enam ka kirurgiasaalist. Inimese kehas on väga pisikesi süsteeme, millele on arstil käe ja skalpelliga raske, kui mitte võimatu ligi pääseda. Vähemalt nii, et see patsienti liigselt ei kahjusta. Et operatsioonid tegemata ei jääks, kasutatakse ülitäpseid robotkäsi, mis lubavad arstidel oluliselt väiksemaid liigutusi teha. On võimalik, et selliste masinate abil saavad maailma tippkirurgid teha vajadusel operatsioone ka teisel pool maailma, kohale minemata.

Personaalmeditsiin

Üks võimsamaid arenguid meie kõigi parema tervise poole saab järgnevatel aastatel olema personaalmeditsiin. Kuigi kogu meditsiiniajaloo vältel on püütud inimestele võimalikult isiklikult läheneda, siis tänapäeva diagnostika ja informaatika meetodid on toonud kaasa suure revolutsiooni, mis võimaldab ravi patsiendile väga täpselt suunata.

Analüüsides inimese geeniandmeid ja lisades sinna keskkonna-, tervisekäitumise ja tavapärased haigusandmed on võimalik leida igale inimesele võimalikult hästi sobiv ennetus- või raviplaan. Näiteks aitavad geeniandmed arstil leida igale inimesele kõige sobivam ravim sarnaste alternatiivide seast ja panna paika õige doos, kuna iga inimene reageerib ravimitele natuke erinevalt.

Ka Eesti panustab oluliselt personaalmeditsiini arengusse ja meil on aastani 2018 käimas personaalmeditsiini pilootprojekt, mille raames:

  • hinnatakse personaalmeditsiini kasutusvõimalusi kolmes valdkonnas (kardioloogia, onkoloogia, endokrinoloogia);
  • arendatakse e-lahendusi haiguste ennetamiseks, diagnostikaks ja raviks, mis ühendavad patsiendi geeni-, tervise- ja käitumisandmed;
  • toetatakse teadus-arendustegevust, samuti koostööd ülikoolide ja ettevõtete vahel.

Eestil on hea võimekus nii IT kui biotehnoloogia valdkonnas ja suur hulk andmeid geenivaramus, nii et kõik võimalused tugeva personaalmeditsiini süsteemi arendamiseks on olemas.

Tervis on kõigile ääretult oluline, nii et kiire infotehnoloogia areng selles valdkonnas on väga loomulik. Hea on tõdeda, et see areng aitab vähendada arstide töökoormust, võimaldab täpsemaid ja kiiremaid diagnoose ning lubab läheneda igale inimesele individuaalselt. Kasvava populatsiooni ja pikeneva elu kontekstis on see väga oluline ning terved soovivad olla kõik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.