Tuleviku pakendid on varustatud NFC-kiipidega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Active & Intelligent Packaging Industry Association

Kui praegu tuleb poes leiduvate toodete kohta informatsiooni saamiseks need kätte võtta ning pakendil olevaid silte lugeda, siis tulevikus tuleb telefoni pakendi lähedal hoida ning vajalik informatsioon ilmub ise ekraanile.

Vähemalt nii leiavad üritusel NFC Forum osalenud inimesed, kes tegelevad suuresti juhtmevaba NFC tehnoloogia arendamisega. Nüüd on ühing leidnud endale partneri nutikaid pakendeid arendava ühingu Active & Intelligent Packaging Industry Association näol ning koos plaanitakse valmistada nutikaid NFC pakendeid, mis võiksid tulevikus asendada praegu olemasolevad pakendeid.

Mis on NFC?

NFC ehk Near Field Communication võimaldab raadiosageduste kaudu üksteisele lähedal olevate objektide vahel informatsiooni vahetada. Näiteks võib tehnoloogiat kasutades luua kontaktivabasid makselahendusi, mida võime juba täna näha mitme panga NFC-pangakaartide näol.

lhv_kaart_7.jpg
LHV NFC pangakaart. Foto: Rene Suurkaev

NFC-pakendid

Mainitud tehnoloogiat võib aga tulevikus näha pakendites. See oleks hea võimalus, kuidas iga toote kohta vajalikku informatsiooni saada. Lisaks traditsioonilisele kalorinumbrile võiks NFC-kiibi abiga telefoni kuvada ka näiteks informatsiooni selle kohta, kui värske mõni toode on ning kas seda on hoitud õige temperatuuri juures.

Taoline lahendus on hea põhiliselt seetõttu, et NFC tehnoloogia on praeguseks juba äärmiselt levinud. Seda toetab näiteks suurem osa turul leiduvaid telefone. See tähendab, et kui kiipidega oleksid varustatud ka pakendid, siis oleksid inimestel seadmed kiipidel oleva informatsiooni lugemiseks juba eos olemas.

NFC-kiibid on pisikesed, seega on neid pakenditesse võrdlemisi lihtne paigaldada.

Praeguse seisuga on selle tehnoloogia põhiliseks konkurendiks QR-koodid, mille eeliseks on see, et neid saab lihtsalt pakendile printida. Samas nõuavad NFC kiibid reaalse tehnika arendamist ning pakendisse paigaldamist. Lisaks sellele tuleb arvestada ka NFC tehnoloogia hinnaga. QR-kood maksab nii palju, kui palju maksab tint selle printimiseks. NFC kasutamisel tuleb samas arvesse võtta ka kiibi hinda, mis võib olla väike, kuid siiski arvestatav, kuna ka pakendi hind on üsna madal.

QR-koodide miinuseks on aga nende kasutamismugavus. Kuna koodi skaneerimiseks on tarvis spetsiaalset rakendust, mis suunab kasutaja seejärel kindlale veebilehele, kust on võimalik informatsioon kätte saada, siis ei ole lahenduse kasutamine just kõige mugavam. NFC-kiip lubab vajaliku informatsiooni kätte saada lihtsalt seadet pakendi läheduses hoides ning info ilmub telefoni ekraanile.

Piiratud kasutamine

Ka tehnoloogia arendajate sõnul on hind põhiliseks takistuseks, seega kõik maailma pakendid lähiajal NFC-kiipe enda sisse ei saa. Ilmselt on esimesteks katsepakenditeks kallimate toodete ümbrised, mille hinnale NFC-kiibi paigaldamine eriti palju juurde ei lisa. Lisaks võiksid kallite toodete valmistajad olla huvitatud uusima ja uuendusliku tehnoloogia rakendamisest enda toodangu juures. Lisaks sellele võiksid tehnikat kasutama hakata hulgimüüjad, seega ei kasutataks kiipi igas pakendis, vaid näiteks suuremate koguste juures.

Siiski on NFC foorumil osalejad optimistlikud, et just NFC tehnoloogia tulevikus meie pakendite peale tuleb. Nende hinnangul aitaks tehnoloogia nutikamate pakendite abil vähendata toidu ülejääki, mis omakorda aitaks katta tehnoloogia pakendisse paigaldamisest tulenevaid kulusid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.