Tuleviku surnuaedadel helendavad digitaalsed ekraanid, mis lubavad lahkunuga suhelda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Olete ehk näinud seda “Black Mirrori” episoodi, kus kus surnud mees toodi esialgu vestlusäpina tagasi – lahkunuga sai suhelda ja tema jutt genereeriti kokku tema sotisaalmeedia profiili ja sõnumite põhjal? Nii kaugele veel tänapäeva tehisintellekt pole arenenud, kuigi võib kindel olla, kohe täiesti kindel, et ühel hetkel see juhtub ja see toob kaasa tõsised eetilised küsimused, kas lahkunute võiks ikkagi tagada igavese rahu.

Surnuaiad on üldse siiani olnud kohad, mis vähemalt on jäänud üsna selliseks nagu need on aastasadu olnud ja tehnoloogiast puutumata olnud. Vaiksed surnuaiad, kõrged puud, kus vaikus seguneb linnulauluga. Sloveenia idufirma aga on surnuaedadest teistsugune nägemus.

Digitaalsed hauakivid on juba olemas

Sloveenia idufirma Bioenergija müüb juba digitaalseid hauakive, millel on 48-tolline puutetundlik ekraan, mis näitab pilte, videot ja muud digitaalset sisu, mis on seotud lahkunuga ja räägib tema elust. Esimene Sloveeniasse Maribori linna paigaldatud digitaalne hauakivi on mõistagi ilmastikukindel ja tugeva ekraanikaitsega, et vandaalidel poleks lihtsate vahenditega võimalik seda purustada – niimoodi väidab firma esindaja Saso Radovanovic.

Hauakivi on varustatud sensoritega, mis saavad aru, kui kedagi selle lähedal ei ole ning siis kuvatakse ekraanil üksnes nime ja sünni- ja surmadaatumeid. Kui keegi sellele läheneb, siis saab ekraaniga suhelda ja firma esindaja sõnul saab sinna panna erinevat meediasisu või kui soovid, siis kas või terve romaanijagu teksti kirjutada.

Et hauakiviga suhtlemist veelgi järgmisele tasemele viia, siis on Bioenergija välja töötamas ka telefonirakendust, mille abil saaksid äpiga suhelda hauakiviga. Tundub äärmiselt veider ja mittevajalik lahendus esmalt, kuid mõte on selles, et olles hauakivi läheduses saad sa sellega privaatselt suhelda, kui sa ei taha digitaalse hauakivi sees olevat meedia tarbida avalikult või suurema rahvahulga keskel.

Äpp lubab sul seda teha omas tempos ja kuulata salvestatud videote heli enda kõrvaklappidest. Hauakividel on küll kõlar olemas, kuid nende heli ise reguleerida ei saa ja need esitavad helisisu väga vaikselt.

Sellise digitaalse hauakivi hinnad algavad 3000 eurost ja praegu pole täpselt teada, kui kaua need vastu peavad või isegi seda, milline on digitaalsete hauakividega elektriühendus, sest aku pealt oleks sellise ekraani jooksutamine mõeldamatu, aga tervet surnuaeda kaableid täis kaevata ka ei saa.

See on kõigest algus ja varsti me räägime vaimudega

Ilmselgelt on praegu tegemist kõigest prototüübiga, mis testib inimeste valmisolekut seda soetada ja selliseid digitaalseid hauakivisid üldse surnuaedadel tolereerida. Küll aga paratamatult me liigume selles suunas, et ühel päeval on surnuaedadel ka ekraanid, mis lubavad nagu “Black Mirroriski” surnutega päriselt suhelda ja nendega tehisintellekti abil rääkida – ükskõik, kas me tahame seda või mitte.

Vaimudega suhtlemise rakendusi juba arendatatakse, näiteks Ryerson ülikooli ja MIT meedialaboratoori koostöös juba arendatakse vestlusroboteid, kes esinevad surnud inimesena, et aidata lähedastel kaotusvalust üle saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.