Investeeringuid tehes tuleb arvestada kinnisvara elukaart
Investeerimisotsust tehes peab ülikool olema veelgi kliimanutikam ja võtma arvesse kogu kinnisvara elukaart.
Elukaarepõhine mõtlemine ja süsinikjalajälje terviklik hindamine on seotud hangete ja targa tellija kontseptsiooniga, kus hoonete puhul arvestatakse nende tegelikku kogumõju elukaare jooksul ehk kasutatud ehitusmaterjalide CO2 mahukust, samuti hoonete asukohast tulenevat transpordivajadust ja ligipääsetavust, millel võib olla märkimisväärne jälg hoone tegelikule keskkonnamõjule.
Sarnane printsiip kehtib hangete puhul laiemalt, näiteks kontoritarvikud, toitlustus jms, kus teadlik tellija soodustab juba hanke ülesehitusel väiksemat jalajälge. Keskkonnateadlik tellija teab ringmajandusest ja tootedisainist – st toorainest, tootmis- ja logistikaprotsessist. Tallinna Tehnikaülikool on keskkonnateadlik tellija.
Asjade ja inimeste ühest kohast teise liikumine ongi teine suur jalajälje osa. Liikuvus on seotud ruumiloomega ning ka selles osas on TalTech mõtlemas väljaspool raame. Oleme ideekonkursiga otsimas arhitektuurset ruumilahendust Tehnikaülikooli ja Tehnopoli linnaku ühendamiseks promenaadiga.
Selle kasusaajate ring on laiem – rajatava tehnikakallakuga riigigümnaasiumi õpilased pääsevad mööda promenaadi ülikooli spordi- ja õppetaristuni, tutvudes ühtlasi nende jaoks loogiliseks õpingute jätkuks kujuneva ülikoolilinnakuga, ning ümberkaudsete elupiirkondade inimestel tekib võimalus jalutades tervislikult aega veeta, liikudes mööda valgustatud, innovatiivset, arhitektuursete väikevormidega rikastatud liikumisteed ning tarbides ümbritseva ruumi teenuseid.
Liikuvuse jalajälje vähendamisega seotud eesmärk on motiveerida töötajaid ja tudengeid loobuma isiklikust sõidukist ja kasutama ühistransporti, kergliiklusvahendeid, rendi- ja jagamismajanduse võimalusi. Selleks on ülikool täiendamas linnaku elektritõukerataste, -rataste ja -autode laadimistaristut, samuti rattakasutust toetavat infrastruktuuri ehk rattahoidlaid ja pesemisruume. Ülikoolipere kergliiklustaristu arendamisel tehakse koostööd Tallinna linnaga.
Kiired võidud
Kliimanutika tuleviku keskus panustab jooksvalt roheteemadega seotud üritustesse ning lahenduste leidmisele ülikoolilinnakus. Juba kolmandat korda toimus aprillis 2022 majandusteaduskonna üliõpilaste eestvedamisel jätkusuutlikkuse nädal, mil leidsid aset mitmed kestlikkust, vastutust ning eetikat puudutavad loengud, vestlusringid, väljakutsed ja muud üritused, millega pöörati ülikoolipere ja avalikkuse tähelepanu ületarbimisele, tervisele (liikumisele, toitumisele, unele) ja ebavõrdsele kohtlemisele.
Kiirete võitudena on Mustamäe linnaku õppehoonetesse lisandunud veepudeli täitmiseks mõeldud automaadid ning juurde on tulnud klaasjäätmetele mõeldud prügikastid. Aprillikuus sai teisipäeviti raamatukogu sööklas tavapärasest suuremat valikut taimetoitu, sealhulgas täistaimseid roogasid.
Kliimanutika ülikooli eesmärgi realiseerimisse panustab kas otseselt või kaudselt kogu ülikoolipere. Oma teadlaste ja tudengite kaasamine tugistruktuuri töösse on väga olulisel kohal saavutamaks teaduspõhine ja läbimõeldud tulemus.
TalTech väärtustab organisatsioonikultuuris koostööd, kaasamist, üksteise toetamist, mistõttu on juba toimunud ja toimuvad ka edaspidi seminarid, arutelud ja mõttetalgud, mis võimaldavad ülikooliperel teemas kaasa rääkida ja oma ideid laiemalt jagada.
Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.