Teadus ja tulevik

Uue tehnikaga võib saada kompostida plastikprügi

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Teadlased avastasid, et kui katta biolagunev plastikmaterjal spetsiaalsete ensüümidega, siis laguneb see kiirelt mikroplasti eraldamata, kirjutab Sciencenews.

Tihtilugu arvavad inimesed, et valides puuviljade ostmiseks biolaguneva kilekoti, teevad nad sellega keskkonnale teene. Tegelik olukord ei ole aga nii roosiline, sest biolaguneva plastiku lagunemiseks on vaja kindlaid tingimusi ning iseseisvalt see ära ei lagune.

Kalifornia ülikooli teadlane Ting Xu leidis katses, et kindlate ensüümidega kaetud plastkiled lagunesid kas tavalises kompostis või kraanivees mõõduka kuumuse korral juba päevade või nädalate jooksul.

Biolagunev plastik nõuab kindlaid tingimusi

Polümeeriteadlase Xu sõnul ei ole biolagunevus võrdväärne kompostitavusega. “Tihtilugu leian oma vanemate aia kompostihunnikust biolagunevast plastikust osakesi. Suur osa biolagunevast plastikust läheb paraku prügilatesse, kus ei ole selle lagundamiseks sobivaid tingimusi ja seetõttu ei lagune need kiiremini kui tavaline plastik,” selgitas Xu.

Kui panna biolagunevasse plastikusse polümeeri lõhustavaid ensüüme, siis peaks lagunemisprotsess kiirenema. Sageli tekitab selline protsess aga tahtmatult kahjulikku mikroplasti, mis on tänaseks jõudnud ka maailma ökosüsteemidesse.

Xu tegi oma meeskonnaga katse, kus lisas üksikud ensüümid kahte biolagunevasse plastikusse. Seejärel sisestasid nad ensüümid teistesse koostisosadesse koos kindla välja töötatud lagundatava lisandiga, mis tagas, et ensüümid ei kogune kokku ega hakka üksi lagunema.

Selle tulemusel haakusid üksikud ensüümid plastiku molekulaarsete ahelate osadega ja purustasid neid, katkestades iga ahela lüli ja takistades mikroplasti moodustumist.

Paraku ei tööta selline tehnoloogia kõigi plastikutega, kuna nende molekulaarsed struktuurid on erinevad. Tulevikus proovib Xu meeskond leida sellele probleemile aga lahendust.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.