Uued tuuled autotehastes: Hyundai hakkab kasutama robotkoera, Seat tööstuslikke droone

Autotööstus pole tavaliselt oma tootmises niisama moepärast või edevusest uusi tehnilisi lahendusi kasutusele võtnud, sest tootmine on olnud väga täpselt optimeeritud ja üleliigseid asju pole sinna vaja. Kui suured autotehased aga hakkavad kasutama droone või robotkoeri, siis võib neid juba tõesti väga vaja olla.

2020. aasta juunis jõudis müügile robotkoer Spot, mis on välja arendatud Boston Dynamicsis. Massachussettsi Tehnoloogiainstituudist alguse saanud kontseptsioon näeb ette neljajalgset igasugusel maastikul paindlikult liikuvat “looma”, mida saaks rakendada erinevates ülesannetes päästest kuni videovalveni. See, et Hyundai seadme oma tehastes kasutusele võtab, on ühelt poolt ka loogiline, sest Hyunday omandas mõned aastad tagasi selle robotitootmise.

Hyundai Motor Group tutvustas septembris oma tööstusobjektide ohutuse tagamise robotit Factory Safety Service Robot, mida hakati kasutama Kia autotehases Lõuna-Koreas. YouTube’is avaldati ka video tööpostil tegutsevast robotist:

Videost on näha, et Boston Dynamicsi neljajalgsel robotil Spot põhinev valveseade saab uksi avada, kontrollib rakendusliku tehisintellekti abiga kaamerapilti, suudab navigeerida asju täis ruumides ning avastab erinevaid anomaaliaid. Näiteks võib üles leida ülekuumenenud pindasid infrapunakaamera abil või lahti unustatud uksi-aknaid. Tänu integreeritud termokaamerale ja LIDARile suudab robot tuvastada ka inimesi enda ümber ning avastada võimalikke tuleohte. Neljajalgne robot on võimeline navigeerima kitsastes ruumides ja tuvastama pimedad alad, mida inimsilmaga on raske näha.

Robotit saab kaugelt juhtida turvalise veebilehe kaudu, mis näitab otseülekannet. Liikumist siiski kontoritöötajad ise ei pea juhtima, robotkoer oskab tehisintellekti abiga kulgeda soovitud sihtkohta või mööda valveteekonda autonoomselt.

Juhtimissüsteemiga saab ühendada ka mitu tehase hooldusrobotit, et üheaegselt kontrollida erinevaid tsoone.

Lõuna-Koreas asuvas Kia tehases katsetab kontsern robotit hilisõhtuste turvapatrullide toetamiseks ja töötajatele turvalisema keskkonna loomiseks.

Robotid tehasest välja

SEAT on läinud robotite kasutamisega veelgi kaugemale sõna otseses mõttes – nende transpordirobotid veavad detailidega kärusid ka väljaspool tehase territooriumi otse tänavaliikluses.

Robotsõiduk läbib 240 kilomeetrit päevas ning jagab tänavaid jalakäijate, veoautode, jalgrataste ja autodega. Masinatel on õigus juhtida fooritulesid, neid saab eemalt juhtida. Autonoomsed sõidukid liiguvad ringi väljaspool SEATi tehase territooriumi Martorellis.

Kokku on SEAT-i Martorelli tehases teedel kaheksa robotit. Iga roboti juhitav kolonn võib vedada kuni 10 tonni. Baasist lahkudes kaardistavad transpordimasinad muuhulgas ümbrust nii, et oskavad ise tagasi tulla. Kui mingil hetkel nähtavus oluliste detailideni kaob, peatub robot seni, kuni enne salvestatud võrdluspunktid muutuvad taas nähtavaks.

Ristmikule jõudes aga saavad robotiseeritud kolonnid eesõiguse, kuna foorid muudavad nende tee roheliseks.

Logistikadroonid autotootmises

SEAT-il on martorelli tehases veel teinegi tehnoloogiline uuendus plaanis, mis peagi võib ka tööstuses laiemalt levida. Nimelt plaanitakse logistikat ja detailide transporti paindlikumaks teha spetsiaalsete tööstusdroonidega, mis lendavad siseruumides.

Koostöös Eurecatiga valmis saanud lahendus suudab lennata autonoomselt. Kasutada saab ka tervet drooniparki, mis on seadistatud iseseisvaks lendamiseks ilma kaugjuhtimiseta. Tehases ringi liikumiseks on droonid varustatud andurite ja kaameratega, mis suudavad tuvastada põrandal olevaid märke.

Eesmärgiks on droonidel optimeerida logistikat. Kui põrandal ja tänavatel liiguvad ratastel robotid, siis komponentide kiireks tarnimiseks on kõige parem lahendus õhus lendav droon. Lisaks tehaseruumidele saavad tööstusdroonid liikuda ka erinevate hoonete vahel, tuues näiteks töökojast detaile tootmisliinile.

SEAT-i logistikainnovatsiooni juht Jorge Luis Martínez kommenteeris droonide uurimist, et tulevikus peab tootmises kasutama palju erinevaid moodsaid lahendusi ja kuna õhus detailide transport ei ristu maa peal liikuvate robotite teekonnaga, lubab see tootmist veel paindlikumaks muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.