Uus elektrooniline nahk on vigastustekindel ja tunneb puudutusi inimesest 1000 korda kiiremini

Foto: kuvatõmmis/YouTube/ NUSLife.

Singapuri riikliku ülikooli teadlased on leiutanud tehisliku materjali ACES (Asynchronous Coded Electronic Skin), mis tunneb puudutust isegi paremini kui inimnahk. Teoreetiliselt võib see “e-nahk” anda uue meele robotitele või võime kombata inimestele, kes on kaotanud jäseme.

Uus elektrooniline nahk tunneb puudutust 1000 korda kiiremini kui inimese närvisüsteem. Süsteem suudab kõigest 60 nanosekundi jooksul objekti asukoha ehk saada aru, milline osa nahast tunneb ja milline ei tunne objekti. Samuti saab nahk aru, kas objekt on pehme või kõva, milline on selle kuju ja tekstuur kõigest 10 millisekundi jooksul. Seda on vähem kui üks silmapilgutus.

Singapuri ülikooli teadlased said ideeks inspiratsiooni inimese närvisüsteemist. Inimene ei kaota sõrme lõigates sealt kohast tundlikkust, kuid e-naha saab disainida inimnahast vastupidavamaks, ent siiski tundlikuks.

Uut elektroonilist nahka on ka väga lihtne olemasolevate süsteemidega ühendada. See asjaolu teeb kombineerituna hea vastupidavuse ja kiire reaktsiooniajaga uuest elektroonilisest nahast hea süsteemi, mida kasutada robotite, inimese ja masina liideste ja näiteks ka proteeside puhul.

Läbi uue lahenduse saaksid robotid näiteks võimaluse teha peenmotoorikat nõudvaid ülesandeid, pakkides näiteks tooteid korrektselt karpidesse. Koos teiste süsteemidega koos saab uuele lahendusele anda näiteks võimekuse tunda ka temperatuuri või niiskust või paigutada puudutusi tundev sensorikiht elektroonilisele nahale, mis on läbipaistev ja võimeline ennast parandama – viimane on samuti välja arendatud Singapuri ülikoolis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.