Uus plaan: Kuul valmib Hiina ja Venemaa koostööl kosmosejaam

Venemaa ja Hiina avalikustasid, et loovad ühisprojektina Kuule eksperimentaalsete uurimisrajatiste kompleksi, Hiina jaoks on see suurim rahvusvaheline koostööprojekt. 

Venemaa kosmoseagentuur Roscomos kirjutas avalduses, et allkirjastas Hiina Rahvusliku Kosmoseametiga lepingu Kuu pinnale ja orbiidile loodava eksperimentaalsete uurimisrajatiste kompleksi väljatöötamiseks, kirjutab Phys.org.

Hiina Rahvuslik Kosmoseamet ütles omalt poolt, et projekt oli avatud kõigile huvitatud riikidele ja rahvusvahelistele partneritele. Teadlaste sõnul on see Hiina seni suurim rahvusvaheline kosmosekoostöö projekt.

Ehkki Moskva oli kunagi kosmosereiside esirinnas – saatis kosmosesse esimese inimese – on riigi kosmosealased ambitsioonid kehva rahastamise ja korruptsiooni tõttu varju jäänud. 

Siiski on Moskva on viimastel aastatel Kuu ja Marsi uurimisel maha jäänud nii Washingtonist kui Pekingist.

Viimastel aastatel on nii kosmoseuuringute kui ka teadusuuringute osas suuri võite saavutanud Hiina ja USA.

Moskva püüab tõusta kosmosevõistluses uuesti juhtpositsioonile 

Sel aastal tähistatakse Venemaal esimese mehitatud kosmoselennu 60. aastapäeva – 1961. aasta aprillis saadeti kosmosesse Juri Gagarin, kellele järgnes kaks aastat hiljem ka esimene kosmosesse lennanud naine Valentina Tereškova.

Ameerika Ühendriikide NASA kosmoseagentuur alustas oma esimest mehitatud kosmoselendu aga kuu pärast Venemaad, 1961. aasta mais, saates sinna kosmoseraketi Mercury-Redstone 3 pardal Alan Shepardi. 

Eelmisel aastal viis Hiina Marsile oma sondi nimega Tianwen-1, mis tiirleb praegu ümber Marsi.

Detsembris tõi sond Maale edukalt Kuu kivi- ja mullaproovid, mis oli 40 aasta jooksul ainuke omataoline projekt. 

Hiina kosmoseprogrammile spetsialiseerunud analüütik Chen Lan ütles, et ühine Kuu kosmosejaam on mõlema riigi jaoks suur saavutus. 

Silmad Marsil

USA kosmoseagentuur NASA on seadnud end nüüd Marsi suunale, nimelt maandus planeedil eelmisel nädalal NASA sond Perseverance. 

Moskva ja Washington teevad samuti kosmosealast koostööd – see on üks väheseid valdkondi, mis on  jäänud püsima pärast külma sõda. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.