Teadus ja tulevik

Uus tehnoloogia võimaldab muuta Marsi soolase vee hapnikuks ja kütuseks

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kuigi teadlased on kindlaks teinud Marsil vee olemasolu, on suur osa sellest jäätunud ning ülejäänud segunenud soolaga, muutes selle inimestele täiesti kasutuskõlbmatuks ja tarbetuks, vahendab Daily Mail.

Nüüd on St. Louise’i Washingtoni ülikooli teadlaste meeskond välja töötanud uue süsteemi, mis muudaks kasutuskõlbmatu vee kütuseks ja hapnikuks, kui astronaudid planeeti 2033. aastal külastada kavatsevad. 

Süsteem kasutab elektrit soolase vee lõhustamiseks hapnikuks ja vesinikuks ning uuringud on teinud kindlaks, et see töötab ka Marsi –36 kraadi juures.

Tehnoloogiast pole kasu mitte ainult Marsil, vaid ka Maal, kus see avab meile ookeanid elujõulise hapniku- ja kütuseallikana.

“Olles neid elektrolüsaatoreid nõudlikes Marsi tingimustes demonstreerinud, kavatseme neid soolvee kasutamiseks rakendada ka Maal palju leebemates tingimustes vesiniku ja hapniku tootmiseks,” sõnas uuringu üks autoritest Pralay Gayen.

Et Marsil oleks üldse võimalik elada, isegi ajutiselt, peavad astronaudid ise tootma Punasel planeedil mõned oma tarbeesemed – spetsiaalselt hingamiseks mõeldud hapnikku ja kütust Maale või kaugemale reisimiseks.

Meeskond loodab süsteemi edasiarendamiseks teha koostööd NASAga ning lisaks kasutada uut süsteemi ka sukeldujatel, et uurida kaardistamata keskkondi Maale lähemal, süvameres.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.