Teadlased teatavad, et valminud on seni kõige täpsem ja üksikasjalikum videomudel, mis näitab, kuidas algselisel universumist on aegade ja erinevate tegurite mõjul arenenud keerukas galaktika, vahendab ScienceNews.
Simulatsiooni animatsioon näitab meie universumi muutumist külmast gaasipilvest galaktikateks ja tähtedeks muutumiseni, täpselt sellisena, nagu me meid ümbritsevad kosmost täna teame. See on universumi evolutsiooni kõige täielikum, üksikasjalikum ja täpsem reproduktsioon, mis on seni loodud, räägivad teadlased Royal Astronomical Society teatises.
See virtuaalne pilguheit kosmose minevikku on CoDa III, Cosmic Dawn Projecti kolmanda iteratsiooni tulemus, mis jälgib universumi ajalugu, alustades “kosmilisest pimedast ajastust” umbes 10 miljonit aastat pärast Suurt Pauku. Sel hetkel oli aegade alguses toodetud kuum gaas jahtunud ilmetuks valguseta pilveks, ütleb astronoom Paul Shapiro Texase ülikoolist Austinis.
Umbes 100 miljonit aastat hiljem moodustasid Suurest Paugust järele jäänud gaasi väikesed osad ühtse kogumi. See tõi kaasa pikad niidilaadsed kiud, mis moodustasid galaktikate ja tähtede sündimise kohas mateeriavõrgu.
Kuna varajaste galaktikate kiirgus valgustas universumit, rebis see kunagi külmade gaasipilvede aatomitelt elektrone perioodil, mida nimetatakse reionisatsiooni epohhiks ja mis kestis umbes 700 miljonit aastat pärast Suurt Pauku.
CoDa III on esimene simulatsioon, mis võtab täielikult arvesse keerulist koostoimet kiirguse ja ainevoolu vahel universumis, ütleb Shapiro. See hõlmab aega kosmilisest pimedast ajastust kuni järgmise mitme miljardi aastani, mil moodustub aine jaotus kaasaegses universumis.
Shapiro sõnul näitab simulatsiooni animatsioon graafiliselt, kuidas varajase universumi struktuur on jätnud jälje tänapäeva galaktikatele, mis mäletavad oma noorust või sündi või esivanemaid reioniseerimise ajastust.