Video: 5G abil saab iseautot kaugjuhtida ka välisriigist

Foto:TalTech.

Isejuhtivad sõidukid on täna juba reaalsus, kuid täiesti inimtoeta need jääda ei saa. TalTech, Telia ja Saksa ettevõte PYLOT katsetavad esimesena maailmas piirideülest autonoomse sõiduki kaugjuhtimist üle 5G tehnoloogia.

Isejuhtivate sõidukite arendamine loob tulevikku, kus saame kujundada ümber oma elukeskkonda, korraldada turvalisemalt, tõhusamalt ja loodussäästlikumalt transporti ning leida uusi ärimudeleid, mis juhatavad sisse nutika majanduse ajastu.

See aga ei tähenda, et tulevikus ei ole transpordis kohta inimesele. Ka kõige arenenuma autonoomse tehnoloogia puhul tuleb liikluses ette olukordi, mille lahendamine nõuab vastutus- ja otsustusvõimet, mida masinad pakkuda ei suuda.

TalTechi isejuhtivate sõidukite projektijuht Raivo Sell ütles, et just sel põhjusel katsetavad TalTech, Telia ja PYLOT lahendust, mis võimaldab piirideülest kaugjuhtimist üle 5G tehnoloogia. „Näiteks kui Tallinnas sõitev Iseauto satub olukorda, mis vajab inimese sekkumist, saab Müncheni kaugjuhtimiskeskuse operaator juhtimise virtuaalselt üle võtta, olukorra lahendada ning lasta sõidukil autonoomses režiimis jätkata,“ selgitas ta.

Selli sõnul lahendab 5G teleoperatsiooni kaks peamist probleemi. „Esiteks võimaldab see oluliselt suuremat andmeedastuskiirust, mida on vaja kõrgkvaliteetse reaalajas videoedastuse jaoks. Teiseks on 5G ühendusel oluliselt lühem võrgu viiteaeg, mis tähendab, et sõiduk reageerib kaugjuhi liigutustele ilma tuntava viivituseta,“ kinnitas ta.

Telia Eesti tehnoloogiajuht Andre Visse lisas, et Iseauto distantsilt juhtimiseks kasutatakse TalTechi ülikoolilinnakusse paigaldatud Telia 5G testtugijaama.

„Alustasime ettevalmitusi 5G tehnoloogia kasutuselevõtuks Eestis juba 2016. aastal ning 2017. aasta sügisel esitlesime Tallinnas Eesti ELi eesistumise perioodi ühel tippsündmusel ehk Digital Summitil 5G tehnoloogial töötavat kaugjuhitavat ekskavaatorit. Tänane koostöö TalTechi ja Iseautoga aitas viia 5G tehnoloogia pakutavate võimaluste testimise uuele tasemele ning teha seda ka üle riigipiiride,“ sõnas Visse.

Tema kinnitusel seob Teliat ja TalTechi pikaajaline strateegiline partnerlus, mille raames tegeletakse ühiselt teadusarenduse ja innovatsiooniga digitaalsete tehnoloogiate vallas. 

5G kaugjuhtimise arendus on osa laiemast TalTechi targa linnaruumi ja intelligentse transpordi kompetentsikeskuse programmist, kus teadlased ja ettevõtjad loovad koos nutika taristu tulevikutehnoloogiaid.

Tulevikus plaanitakse seda lahendust kasutada ka reaalses linnakeskkonnas. Näiteks Ülemiste Citys, kus TalTechi, Modern Mobility, Auve Techi ja Fleet Complete´i koostöös teenindas sel suvel Iseauto linnakus viibijaid. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.