Teadus ja tulevik

Vormel Tallinna tänavatel: kus seda näha saab ja miks osa võtta?

Foto: Formulastudent.ee.

Rubriiki toetab

Juba sel kolmapäeval saab Tallinnas näha sõitmas päris Eesti oma ja maailma tipus 8. kohal paiknevat tudengivormelit. Lisaks demosõidule saavad huvilised TalTechi juures Rauakooli parklas infopäeval ka inseneridega juttu puhuda ning küsimusi esitada.

Miks aga tasub üldse tudengivormelist huvituda ja sellega kaasa lüüa?

Miks tasub tudengivormelist osa võtta?

Formula Student ehk tudengivormel on peamiselt tehnikateaduste tudengitele suunatud tootearendusvõistlus, mis sai alguse Ameerika Ühendriikidest, kuid mis on tänaseks levinud pea üle kogu maailma. Euroopas võisteldakse alates 1998. aastast ning tänaseks on eestlaste FS Team Tallinn edetabelis 8. kohale jõudnud.

Kui esialgu võib vormeli nullist ehitamine, eriti veel sellise, mis päriselt võistlema peab, tunduda ilmvõimatu väljakutsena, siis Eesti tudengivormeli meeskonna kapteni Georg Kõivumägi sõnul ei tasuks end sellest heidutada lasta.

“Mida me üritamegi inimestele selgeks teha on see, et oskused ei loe. Loeb töötahe,” rääkis ta. “Keegi meist ei ole õppinud vormeliehitust või isejuhtiva vormeli programmeerimist. Kui inimesel on tahe olemas, siis meeskond annab selle ellu viimiseks kõik vajaliku.”

Ise vormeli ehitamine tundub asja eemalt vaatajale tõenäoliselt raketiteadusega samaväärsena, kuid Kõivumägi sõnul on tegu sisuliselt tootearendusega, mida TalTechi inseneriteaduskonnas niikuinii õpitakse.

“Vormeli ehitamine on hästi praktiline, hands-on kogemus. See on ju ehtne füüsiline tükk, mille valmis ehitame. Tihti on koolis sedasi, et mingi projekti raames tehakse asi paberi peal valmis, aga seda ei saa valideerida,” rääkis meeskonna kapten.

See-eest tudengivormelis saab vägagi praktiliselt läbi teha terve tootearenduse tsükli. “Alguses projekteerid, siis valmistad ja lõpuks testid ehk valideerid oma lahendust. Kogu selle tsükli läbi töötamine on super kogemus,” sõnas Kõivumägi.

Mõistagi koosneb ühe vormeli tiim enamast kui inseneridest ja juhtidest. Seetõttu ootab FS Team Tallinn oma ridadega liituma nii inseneeria-, informaatika- ja tehnikahuvilisi tudengeid kui ka turundajaid, meediahuvilisi ning disainereid.

Vaata FS Team Tallinna demosõidu ja infotunni kohta lähemalt Facebookist ning loe tudengivormeli kohta lähemalt meeskonna kodulehelt.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.