Ameeriklased lõid näotuvastuse, mis tunneb su ära ka pilkases pimeduses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tim Cook FaceTime'i kõnet pidamas.Foto: AFP/Scanpix

Rubriiki toetab

Ameerika Ühendriikide sõjaväe teadlased on välja töötamas tehnoloogiat, mis võimaldab näotuvastust läbi viia ka tingimustes, kus valgust ei ole.

Nimelt kasutab tehnoloogia sõjaväelistel seadmetel ja objektidel levinud infrapunaseire kaameraid, mis tuvastavad soojusallika, näiteks inimese, juba kaugelt ka siis, kui inimsilmale nähtavat valgust ei eksisteeri.

Kasutades erinevaid masinõppe algoritme ja neuraalvõrke suutsid teadlased luua lahenduse, kus infrapuna kaamera vaatevälja jäänud inimese nägu on võimalik arvutile arusaadavaks teha ning võrrelda seda andmebaasis olevate nägudega, kusjuures ületada tuli probleem, et andmebaasides on sageli inimeste näofotod, mis on tehtud päevavalguses, mitte infravalguses. Infravalgus toob näost esile erinevad detailid kui päevavalgus, sestap tuli välja töötada täiesti uus lahendus.

Säärane tehnoloogia osutub ülimalt kasulikuks sõjaväemasinatel, sõduri personaalkaamerates ning valvepostidel, kust inimest abistav arvuti saab analüüsida kaamera vaatevälja jäävaid nägusid ka pimedas, andes teada, kui ringi liigub keegi, kes on näiteks tagaotsitavate või vaenlase nimekirjas. Sama lahendust võib rakendada ka sõdurite puhul, kes sooritavad patrullkäike. Sõdur võib patrulli läbi viies saada teate, kui tema läheduses asub tagaotsitav isik..

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.