Turvatehnika

Häkitud kodukaamerate põhjuseks võib olla hoopis kasutajate lohakus

Ringi kaameraga uksekell.Foto: Scanpix/AP/Jessica Hill.

Rubriiki toetab

Loome turvatunnet –
muidugi tehnoloogia abil!
Tutvu teenustega

Möödunud nädalal selgus sotsiaalmeediasse postitatud kaebustest, et Amazoni tütarfirma Ringi kodukaameratesse on mitmel korral sisse häkitud. Väidetavalt kasutati kodukaameraid laste hirmutamiseks või nendega suhtlemiseks, kirjutab CBS.

Mississippi perekond teatas, et nende Ringi kaamerast kostus hääl, mis ütles pere 8-aastasele lapsele, et tegu on jõuluvanaga. Sarnaseid juhtumeid on teatanud kasutajad mitme kuu vältel ja erinevatest osariikidest.

Kuigi esimese asjana vaadatakse selliste juhtumite puhul mõistagi tootjapoolsete vigade poole, kinnitab Amazoni tütarfirma Ring, et viga polnud mitte nende süsteemides ja turvalisuses, vaid kasutajate käitumises. Ringi tarkvarasse sisselogimiseks saab küll kaheastmelist autentimist kasutada, ent paljud kasutajad seda ei tee.

Tõenäoliselt saidki häkkerid inimeste kodukaameratele ligipääsu mõnest teisest veebikeskkonnast lekkinud kasutajanime ja parooli kaudu, mida ei vaevutud kaameraid üles seades ära muutma. Seetõttu soovitab ettevõte kõikidel kasutajatel raskemaid paroole kasutada, neid regulaarselt muuta ning kaheastmeline tuvastus sisse lülitada.

Ringi juhtum pole esimene kord, mil pahatahtlike kavatsustega isikud on inimeste kodukaamerate üle kontrolli võtnud, kasutades selleks varem mõnes teises keskkonnas lekkinud kasutajaandmeid. Kodukaamerate populaarsuse kasvuga tuleb üha enam päevakorda ka nende turvalisuse küsimus, mis puudutab sageli just inimeste enda käitumist ja harjumusi küberturvalisuse valdkonnas.

Samuti tasuks kodukaamerate puhul mõelda kriitiliselt üle see, kuhu neid paigaldada – valvekaamera rõdu, esiukse ja akende juures on turvalisuse koha pealt mõistlik, ent kas magamis- või lastetuppa on seda tingimata vaja?

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.