Turvatehnika

Kas kasutatud telefoni on sama turvaline kasutada kui uut mudelit?

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kuna uute Samsungi ja Apple’i telefonide lipulaevade mudelid maksavad üle 1000 euro, tundub osadele inimestele taskukohasem hankida endale kasutatud telefon.

Kas nende telefonide kasutamine on ka sama ohutu kui uute mudelite?

Aastaid tagasi turule tulnud telefonidel on tihti uuendamata Androidi versioon. See võib tähendada, et seadmel pole vajalikke turvavärskendusi, mis kaitseks nii kasutajat ennast kui ka tema andmeid.

Mis on turvauuendus ja miks telefonitootjad seda kõikidele seadmetele ei paku?

Kui häkkerid avastavad mõne telefoni tarkvaras uue “augu”, siis telefonitootjad parandavad selle reeglina võimalikult kiiresti. Edasi saadetakse kasutaja telefonile värskendus, mis teeb telefoni turvameetmed rangemaks ja likvideerib loodetavasti leitud turvavea.

Kuna telefonitootjatelt tuleb üha rohkem uusi mudeleid ning Androidi tarkvara versioone, tähendab see tootjatele palju tööd. Lõpuks on lihtsalt vanemate mudelite uuendamine nii raske ja aeganõudev, et seda pole võimalik enam teha.

Kas tohiks siiski kasutada uuendamata tarkvaraga telefoni?

Telefoni, mis ei saa enam turvameetmete uuendusi, ei soovitata kindlasti kasutada. Seega tasub enne kasutatud telefoni soetamist kindlasti tutvuda sellel olemasoleva operatsioonisüsteemi versiooniga ning teha kindlaks, kas näiteks järgmist uuendust sellele mudelile ikka pakutakse.

Uuendamata turvameetmete puudumisel võivad kasutaja kõik isiklikud andmed häkkerile nähtavad olla. Kasutaja andmed on ohus seni, kuni ta jätkab uuendamata seadme kasutamist.

Üldiselt on telefonidel juba tehasest peal automaatne uuenduste tegemine, kuid igaks juhuks võiks selle üle kontrollida sätete alt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.