Kolm nippi: kuidas luua parool, mida keegi murda ei suuda?

Foto: Scanpix/Luong Thai Linh.

Rubriiki toetab

Paroolidest räägitakse tänapäeval palju, kuid hiiglaslikud andmelekked näitavad, et paljud inimesed kasutavad siiamaani lihtsaid ja levinud paroole, mida pole raske murda isegi ühegi lekketa. Samuti ei järgita tihtilugu nõu, et erinevates keskkondades tuleks kasutada erinevaid paroole.

1. Parool võiks jutustada lugu

Kuigi juba aastaid on õpetatud, et tugev parool koosneb vähemalt kaheksast tähemärgist, suurtest ja väikestest tähtedest ning numbritest või kirjavahemärkidest, ei pruugi selliste juhiste järgimine alati kõige lollikindlamat parooli tagada.

Ka Parool123 vastab eelkirjeldatud kriteeriumitele, kuid on üks levinumaid ja kergemini murtavaid salasõnu üldse.

Pigem võiks parool koosneda fraasist, lühikesest loost või täiesti suvalistest sõnadest, mis on järjestikku pandud.

Näiteks tädiVadimelaspoes või sinineUmbrohiKuldselMerel sisaldavad kõik omavahel suhteliselt seosetuid sõnu, mida on siiski suhteliselt lihtne meelde jätta. Samuti võib parool jutustada mõnda sinuga seotud lugu. Kõige tuntum lühilugu on ehk Hemingway kuuesõnaline lugu: “For sale: baby shoes, never worn”. Seda ei tasuks muidugi oma paroolina kasutada.

2. Ära kasuta igal pool sama parooli

Väga levinud soovitus, mille vastu tänaseni paljud inimesed eksivad. Kõige lihtsam viis oma parooliharjumustest ülevaate saamiseks on brauserisse salvestatud paroolidele pilgu peale viskamine.

Brauseri sätetest on võimalik näha, millistel veebilehtedel sa oma parooli salvestanud oled ning millist parooli sa seal kasutad. Kui igalt veebilehelt vaatab vastu sama või sarnane parool, tuleks kindlasti salasõnu vahetama hakata.

3. Kasuta paroolihaldurit

Iga keskkonna jaoks erineva parooli välja mõtlemine on paras ülesanne. Seda enam võib mõnekümne parooli meelde jätmine tunduda kui lootusetu üritusena. Selle jaoks on olemas spetsiaalsed paroolihaldurid, kuhu saab oma paroole salvestada ning mis sinu eest vajadusel ka paroolivälja automaatselt täidavad.

Haldurites on sinu andmed krüptitud ning neile pääseb ligi vaid master salasõnaga. Soovitatav on muidugi kasutada paroolihaldurisse sisenemiseks kaheastmelist autentimist, et ühe apsaka pärast kõikidele su salasõnadele ligi poleks võimalik pääseda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.