Turvatehnika

Kolm olulist põhimõtet, millest küberturvalisuses igaüks lähtuma peaks

Rubriiki toetab

Loome turvatunnet –
muidugi tehnoloogia abil!
Tutvu teenustega

Küberturvalisus ei ole enam kellelegi võõras termin, kuid paljud inimesed ei teadvusta endale endiselt, millised on küberkuritegude reaalsed ohud ja tagajärjed. Samuti on üpris levinud mõtteviis, et “tavaliste” inimestega ei juhtu kunagi midagi, et küberkurjategijad võtavad sihikule ainult jõukaid firmajuhte või poliitikuid.

Kahjuks ei ole reaalsus nii lilleline. Kui pahatahtlik häkker võtaks sihtmärgiks ainult need inimesed, kes internetipanka kasutavad, moodustaks potentsiaalsete ohvrite hulk endiselt märkimisväärse osa elanikkonnast. Esimene ja üks olulisimaid põhimõtteid puudutabki mõtteviisi: inimene peab endale teadvustama, et ta ei ole internetis puutumatu ja on kurjategijatele ehk isegi suurem saak kui “päris” maailmas.

Teine punkt puudutab salasõnu. Paljud inimesed kasutavad päevast päeva kõikide oma erinevate kontode vahel vaid ühte-kahte erinevat parooli, mis teatavasti on küberturvalisuse vaatepunktist suur viga. Ka klassikalisest 8-tähelisest pikkusest ei piisa enam, et parool häkkerite vastu kindlaks muuta. Seega tuleks ennast kvaliteetse parooli loomisega kurssi viia ning vaadata üle oma enim kasutuses olevad salasõnad, et need eri kontode vahel ei kattuks.

Kolmas punkt on äärmiselt iseenesestmõistetav, kuid läheb paljudel inimestel kas meelest või ei tundu enam nii oluline kui varem. Nimelt ei teadvustata enam endale, et seadmetesse on võimalik (enamasti isegi lihtsamini) ka füüsiliselt sisse murda. Ripakile jäetud sülearvuti või nutitelefon ei tähenda ainult seadme, vaid potentsiaalselt ka erinevate kontode ja seal olevate andmete või isegi raha kaotust.

Samuti tasuks jälgida seda, kui palju näiteks rongis või bussis arvutis olles teised inimesed sinu tegevust näevad. Suurepärasest paroolist pole suurt kasu, kui seda iga päev mitmele inimesele iseeneselegi teadmata kuvatakse.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.