Turvatehnika

Kuidas autovargad võtmevabu süsteeme enda tarbeks ära kasutavad?

Sellist pilti tänapäeva varaste seas ilmselt enam väga ei näe. Foto: Pixabay

Rubriiki toetab

Möödas on päevad, mil autovargad masinaid juhtmekäivituse ja lukumuukimisega varastasid. Tehnoloogia lennuka arengu tõttu on valdaval osal uutest autodest võtmeta sisenemise-käivitamise võimekus ja seda kasutavad mõistagi ära ka vargad.

Signaalipüüdmine on enimlevinud meetod

Võtmevabad süsteemid töötavad lastes võtmest välja “sõbralikku” raadiosignaali, mis töötab üsna väikese pindala peal. Kui sõiduk on lähedal, loob auto signaaliga sideme ning avab uksed. Sama kehtib ka autode käivitamisel, sest ilma sõbraliku signaalita sõiduk ei käivitu.

Vargad kasutavad aga juhtmevabu saatjaid, mida hoitakse näiteks autoomaniku maja lähedal. Sellega püütakse toas oleva võtme signaal kinni ning pikendatakse autoni, mis seepeale avaneb. Sama asja korratakse auto käivtamise korral.

Foto: Pixabay

Teine levinud tehnika on segajate kasutamine. Kui autoomanik oma sõiduki lukustusnuppu vajutab, “segavad” vargad vahele ning auto uksed jäävad avatuks. Järgmisena võidakse kasutada rooli all asuvat diagnostikapistikut, kuhu ühendatakse seadeldis, mille abil auto käivitatakse.

Tulevikus võivad kurjategijad auto omandamiseks kasutada ka nutiseadmeid ja rakendusi, sest paljud autotootjad integreerivad vaikselt autosid omanike telefonide. Näiteks on võimalik uusi BMW mudeleid avada puhtalt nutitelefoni abil.

Kuidas vargusi ennetada?

Parklasse autot jättes tasub loomulikult üle kontrollida, kas uksed üldse nupuvajutuse peale lukustusid. Koduõuele autot jättes on mõistlik võti panna kas signaali isoleerivasse kaitsekasti (näiteks Faraday Cage) või mässida fooliumisse. Teatud võtmeid on võimalik ka välja lülitada.

Vanakooli trikid pole muidugi moest välja läinud. Korralik rooli-või rattalukk võib moodsa varga segadusse ajada või hoopistükis eemale peletada. Kui võimalik, tasub auto parkida kodusesse garaaži.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.