Kuidas saada aru, et su nutiseadmesse on sisse häkitud?

Rubriiki toetab

Praktiliselt iga päev võib lugeda järjekordsest andmelekkest, järjekordsest küberrünnakust ja häkitud seadmete tõttu internetti lekitatud andmetest. Kahjuks saavad meedia tähelepanu vaid need juhtumid, mis hõlmavad kuulsusi või kus ohustatud on suurema hulga inimeste andmed.

Tõenäoliselt on igaüks meist vähemalt mõnel määral tuttav peamiste küberturvalisuse reeglitega. Sama tõenäoliselt eksivad meist kõik vahetevahel ühe või teise põhimõtte vastu, avades mõnda linki, mida ei oleks mõistlik avada, või jättes oma telefoni lihtsalt lohakile. Kuigi isiklikesse seadmetesse sisse murdmisest ei kuule pidevalt, on oht selleks alati olemas.

Millised on ohu märgid?

Esimene märk, et sinu nutiseadmega võib toimuda midagi kahtlast, on tavalisest kiiremini kuluv aku. Eriti juhul kui aku hakkab justkui päevapealt ülekuumenema ja sagenevad akuga seotud probleemid.

See võib viidata asjaolule, et lisaks tavapärastele rakendustele töötab taustal ka varjatud pahavara, mis telefoni riistvara ja seeläbi ka akut koormab. Alati on muidugi ka võimalus, et seadme aku eluiga hakkab lihtsalt läbi saama ning esimese asjana tuleks ikkagi üle vaadata rakenduste tegevus ja võrrelda seda aku tavapärase kulumisega.

Teine ja üsna sarnane märk, et telefonis võib leiduda pahavara, on mobiilse andmeside seletamatu suurenemine. Rõhk on sõnal seletamatu, kuna enamasti on võimalik telefonist täpselt järele vaadata, milline rakendus mil määral mobiilset andmeside kasutanud on.

Selge märk sellest, et telefoniga ei ole päris kõik korras, on üleliigsed reklaamid ja rakendused. Kui ühel hetkel kuvab telefon või tahvelarvuti pidevalt tüütuid reklaame ja rakenduste loendis on äpid, mida omanik sinna ei laadinud, võib suure tõenäosusega põhjuseks olla pahavara.

Kõige hullemal juhul ei ole pahavara võimalik isegi tehaseseadmete taastamisega eemaldada, mistõttu tuleks esimeste märkide puhul telefoni rakendused viirusetõrjega kindlasti üle kontrollida ning vajadusel professionaalset abi otsida.

Sarnaselt reklaamidele ja rakendustele tuleks silma peal hoida ka veebilehtede välimusel. Kui tekib tunne, et veebilehed ei näe enam päris õiged välja, tuleks neid kindlasti mõnest teisest seadmest vaadata. Põhjuseks on pahavara, mis toimib kui puhvrina reaalsete veebilehtede ja kasutaja vahel. Eesmärgiks on saada inimene mõnel veebilehel sisse logides või toiminguid tehes oma isiklikke andmeid jagama ning seeläbi teda manipuleerida või lihtsalt andmeid ja isegi raha varastada.

Vahel võib juhtuda, et pahavara ei suudetud seadmesse päris õigesti paigaldada. Selle tulemusena võib telefon hakata saama veidraid sõnumeid või isegi kõnesid, mis koosnevad pealtnäha suvalistest numbrite või tähtede kombinatsioonist. Kui selline asi muutub sagedaseks tuleks sellega kindlasti kiiremas korras tegeleda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.