Turvatehnika

Murettekitav leid: magavad lapsed ei ärka suitsuanduri alarmi peale üles

Foto: Pixabay.

Rubriiki toetab

BBC uuriva ajakirjanduse programmis Watchdog Live leiti eksperimendi kaudu, et väiksed lapsed ei ärka öösel kõlama hakanud suitsuanduri alarmi peale üles.

Eksperimendis katsetati suitsuanduri efekti 8 magava lapse peal, kelle vanused varieerusid 16 kuust 10 aastani. Ainult üks kaheksast lapsest reageeris öösel kõlama hakanud alarmi peale. Testis osalenud lapsevanemate sõnul peaksid suitsuandurite tootjad tegema klientidele selgeks, et väiksed lapsed ei pruugi alarmide peale üles ärgata.

Testis on selgelt näha, et kuigi täie võimsusega piiksuv alarm mõjub lapsevanematele lausa kurdistavalt, ei mõjuta see enamike magavate laste und karvavõrdki. Sarnase testi viis 644 lapse seas läbi ka Derbyshyre’i päästekomando uurija Dave Coss, kes leidis, et vaid 28% magavatest lastest ärkasid tavalise suitsuanduri alarmi peale üles.

Lahenduseks võiks olla suitsuandur, mis lisaks kõrge sagedusega alarmhelile ka lastele eraldi häälega hoiatuse annab. Eksperimendis reageerisid häälsignaalile kuus last kaheksast. Kusjuures kõige paremini peaksid häälsalvestisega äratusele reageerima lapsed juhul kui tegu on ema häälega.

Alles möödunud kuul päästeti Eestis põlengust magav mees, kes häiresignaali ei kuulnud

Alles tänavu 21. augustil päästis G4S turvatöötaja põlengust mehe. Nimelt oli Harjumaal asuvas kortermajas pliidil kõrbev toit suitsuanduri häiresignaali käivitanud, kuid sügavasse unne jäänud korterielanik ei ärganud. Kuna suitsuandur andis kohe signaali ka G4Si juhtimiskeskusesse, saadeti kohale turvatöötaja, kes sügavasse unne vajunud mehe üles äratas.

Tulekahjuteate sai G4S kella kümne paiku õhtul ning kuna korterielanik telefonile ei vastanud, saadeti kohale turvaettevõtte patrull.

Kohale jõudnud turvatöötaja kuulis häiresignaali juba korteriaknast, kuid uksele koputuste peale keegi ei tulnud, mistõttu tuli turvatöötajal suitsu täis pimedasse korterisse siseneda ja taskulambiga korterielanik üles leida. Häiresignaalile, telefonikõnedele, uksele koputusele ja turvatöötaja hõigetele korterielanik ei reageerinud, kuid ärkas lõpuks turvatöötaja raputuse peale.

Kui üldjuhul äratab suitsuandur valju signaaliga magava inimese üles, siis see juhtum illustreerib hästi, et alati ei tasu ainult helisignaali peale lootma jääda.

Üldjuhul äratab suitsuandur valju signaaliga magava inimese üles. Selle juhtumi puhul läks aga vaja koduvalve süsteemi ja turvatöötaja reageerimist, et inimelu päästa. “Siia loetellu võib lisaks magavatele inimestele lisada ka purjus, eakad või kuulmisraskustega inimesed, kes alati anduri signaali ei pruugi kuulda,” sõnas G4Si kommunikatsioonijuht Reimo Raja.

“Üks lahendus oleks sellises olukorras Nublu suitsu- ja vinguandur või koduvalveseadmetega ühendatud suitsuandur. Nii võib kindel olla, et keegi ikka appi tuleb. Teeme koostööd ka vabatahtlike päästjatega, kes reageerivad Nublu anduri häireteadetele. Lisaks on meie oma patrullid, keda on umbes sama palju kui riiklike päästekomandosid,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.