Turvatehnika

Oscarite ajal levib internetis hulgaliselt tasuta filmideks maskeeritud pahavara

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Tuntud viirusetõrje ja küberturve ettevõte Kaspersky leidis sadu veebisaite, mis pakuvad pealtnäha tasuta tänavuste Oscaritele nomineeritud filmide allalaadimist, kuid sisaldavad tegelikult pahavara.

Kokku leiti 20 veebilehte, mille eesmärgiks oli kasutajate krediidi- ja isiklike andmete varastamine. Lisaks sellele leiti 925 pahavara sisaldavad faili, mida esitleti kasutajatele tasuta filmidena, et saada inimesi faile alla laadima.

Uurimistöö käigus leiti, et libasisu levitamiseks olid loodud ka Twitteri kontod, kus justkui tasuta filmidele linke jagatakse.

Uuringu käigus analüüsiti, kuidas vastab filmi hetkeline populaarsus selle kohta leviva pahavara hulgale. Kõige populaarsemaks filmiks oli küberkurjategijate seas “Jokker” 304 maskeeritud pahavara failiga. Teisel kohal järgnes “1917” (215 faili) ja kolmandaks Martin Scorsese “Iirlane” (179 faili).

Samuti leiti, et kõige enam pahavara jõuab liikvele filmi kolmanda või neljanda linastusnädala jooksul, kuigi osasid faile jagati juba enne filmi esilinastumist.

Populaarsete filmidena maskeeritud pahavara otsa sattumise vältimiseks soovitab Kaspersky jälgida allalaaditava faili faililaiendit – usaldusväärsest kohast alla laetud filmifail peaks lõppema .avi, .mkv, .mp4 või mõne muu video formaadiga, kindlasti mitte .exe-ga.

Kontrollima peaks ka veebilehe autentsust. “Ära külasta veebilehti filmi vaatamiseks, enne kui sa pole kindel, et tegu on legitiimse veebilehega, mis algab https-iga,” seisab Kaspersky raportis. Mõistagi soovitab ettevõte ka korralikku viirusetõrjet kasutada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.