Turvatehnika

Uuring: vaid kolmandik inimestest uuendab pärast andmeleket oma salasõna

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Hiljuti läbi viidud Pennsylvania Carnegie Melloni ülikooli uuringust selgus, et vaid üks kolmandik uuritud internetikasutajatest muudab oma salasõna pärast selle lekkimist, kirjutab CNET.

Uurijad analüüsisid veebiliiklust läbi ülikooli “turvalise käitumise observatooriumi” (Security Behavior Observatory), mis on justkui akadeemilistel eesmärkidel loodud platvorm vabatahtlikuks brauseriajaloo jagamiseks. Uurimise alla kuulus 249 inimest.

Teadlased leidsid valimist kokku 63 kasutajat, kelle informatsioon oli mõne andmelekke tõttu internetiavarustesse paiskunud ent vaid 21 neist läksid pärast seda koheselt oma salasõna vahetama. Kaugemale süvenedes leiti, et vaid 15 kasutajat 21-st tegid seda kolme järgneva kuu jooksul.

Tänu “observatooriumile” oli võimalik analüüsida ka salasõnade keerukust. Selgus, et 21-st muudetud salasõnast vaid kolmandik muudeti tugevamaks. Ülejäänud olid kas nõrgemad või samaväärse tugevusega.

Tugevad salasõnad on muutumas aina tähtsamaks, sest andmelekkeid ning häkkimist tuleb ette rohkem kui kunagi varem. Nõrga salasõnavahetamise taga peituvad mitmed põhjused, nagu näiteks rünnaku ohvriks langenud lehtede kesine teavitamisvõime.

Lisaks tekib inimestel järjest uusi salasõnasid juurde ning kõikide meelespidamine läheb raskemaks. Selle vastu soovitatakse appi võtta salasõnahaldurid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.