Uudis

3 tähtsat asja, mida pead teadma tänavustest ID-kaardi ja mobiil-ID uuendustest

Foto: Erik Prozes (PM/Scanpix)

Selle aasta esimeses pooles on tulemas paljud muudatusi, mis puudutavad ID-kaarte, mobiil-ID-d ning sellega seonduvat tarkvara. Kohati on tarvis uuendada ID-kaarti ennast, ID-kaardiga seotud krüptograafiat või mobiil-ID-ga seotud krüptograafiat. Siin on kolm põhilist fakti kogu protsessi kohta, et sellest paremini aru saada.

1. Tänavu aeguvad sajad tuhandedID-kaardid, uue saamiseks pane end netis järjekorda

Sel aastal on tulemas suurem ID-kaartide vahetamise laine, kuna 2012. aastal välja antud viie aasta pikkuse kehtivusajaga kaartide kehtivusaeg lõpeb. See tähendab, et peaaegu 200 000 Eesti kodaniku ID-kaardid aeguvad ning inimestel on tarvis need uute vastu välja vahetada.

Politsei- ja Piirivalveameti keskkriminaalpolitsei pressiesindaja Helen Uldrich ütles Geeniusele, et kiireim viis kaardi uuendamiseks on endale internetis aja broneerimine. Selle kohta saad infot siit. See on hea lahendus juhul, kui sa ei taha teeninduses teadmata hulga aega kulutada. Teine variant on lihtsalt teenindusse kohale minna ning esitada uue kaardi taotlus.

2. Veel rohkemate ID-kaartide puhul tuleboma arvutis tarkvarauuendada

Riigi infosüsteemi amet (RIA) suurendas alates jaanuari esimesest nädalast kauguuendatavate ID-kaartide hulka 650 000 võrra. Siinkohal on tegu kaardil oleva krüptograafia uuendusega, mille tegemiseks politsei- ja piirivalveameti esindusse kohale minema ei pea ning seda saab teha iseseisvalt kodus.

Selleks tuleb minna lehele installer.id.ee paigaldada endale uusim ID-kaardi haldustarkvara. Seejärel käivitaID-kaardi haldusvahend ning vaata, kas see pakub sinuID-kaardi krüptograafiauuendamist.

Abiks on infosiinvõi vanemate kaartide puhul järgnev õppevideo.

3. Ka osade mobiil-ID kasutajate puhul tuleb SIM-kaartvälja vahetada (õnneks tasuta)

Aprillis jõuavad lõpule mitme aasta jooksul toimunud ettevalmistused, et kaotada ringlusest 1024 bitisel RSA algoritmil põhinevad dokumendisertifikaadid. Tavainimese jaoks tähendab uudis seda, et alates aprillist tühistatakse umbes 12 000 mainitud sertifikaadil põhinevat mobiil-ID SIM-kaarti ning selle sertifikaadi kasutaja peab endale uue SIM-kaardi muretsema.

See puudutab sind, kui sa võtsid endale operaatori juurest mobiil-ID SIM-kaardi enne 2015. aastat. Kui said endale mobiil-IDtollest aastast varem, siis pead SIM-kaardi enda operaatori juures välja vahetama. Selleks tulebki lihtsalt minna enda mobiilioperaatori juurde ning muretseda endale uus mobiil-ID SIM-kaart.

Positiivne on see, et riigilõivu klient lepingu tegemisel maksma ei pea.

Kui sa pole kindel, kas muudatus sind puudutab, siis niisama esindusse minna pole mõtet. Kõigile, keda SIM-kaardi kehtetuks tunnistamine ees ootab, saadetakse muutusest teavitav SMS-sõnum.

Avafoto:Erik Prozes (Postimees/Scanpix)

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.