5 kurja küsimust: opositsioonipoliitikud hakkasid IT-ministrit e-teenuste teemal grillima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Riigikogu.Foto: Liis Treimann/Scanpix

Kuus riigikogu liiget on pöördunud IT-minister Rene Tammisti poole, kuna pole rahul sellega, kuhu Eesti e-riik arenemas on. Teiste probleemide seas heidetakse ette seda, et paljudel e-teenustel pole selget omanikku ning et e-riigi poliitikat ei kujundata planeeritult, vaid persoonipõhiselt juhuse tahtel.

Kuus allakirjutanut, Külliki Kübarsepp, Enn Meri, Krista Aru, Andres Herkel, Jüri Adams ja Ain Lutsepp toovad peamiste probleemidena e-riigi arengu juures välja asjaolu, et puudub keskselt juhitud visioonipõhine poliitikakujundamine ning pigem domineerib ad hoc persooni- ja trendipõhine areng.

Samuti on allakirjutanute silmis probleemiks see, et e-demokraatial ja e-kaasamisel puudub omanik ning see, et suur rõhk on e-teenuste ekspordil, kuid kodanikele suunatud teenuste arendamine on nõrk.

Allakirjutanud märgivad, et Eestis kehtib Eesti infoühiskonna arengukava 2020, mille puhul on täidetud vaid üks eesmärk kümnes.

Viis karmi küsimust

Eelnevalt tulenevast esitasid allakirjutanud viis küsimust:

  1. Miks pole suudetud Eesti infoühiskonna arengukava 2020 realiseerida?
  2. Valitsuse tegevuskavas 2016-2019 on seatud ülesandeks koostada koostöös omavalitsuste liitudega omavalitsuste IT-strateegia ja tegevuskava 2018 elluviimine. Millised on olulisemaid poliitilised järeldused kava rakendamisest tulenevalt? Kuidas kohalike omavalitsuste e-teenuste ühtlustamist kavatsetakse teostada? Milline mõju on olnud haldusreformil?
  3. Iga uue eelnõu menetlusega proovivad kõik ministeeriurnid luua uusi e-keskkondi või arendada olemasolevaid. Miks on e-teenuste osutamise hinnakalkulatsioonid laiemale üldsusele arusaamatud? Miks eelnõude puhul pole võimalik saada infot tegelikust turuhinnast? Kes hoiab IT-arenduste hinnapoliitikal silma peal valitsuses tervikuna?
  4. Kes vastutab läbikukkunud IT-projektide kahjude eest (näiteks SKAIS 2 ja e-tervis)? Miks nii suured IT-projektid pole jooksvalt valitsuse teravdatud silme all? Kas olete analüüsinud viimaste aastate IT-projektidega kaasnevaid läbikukkumisi ning kui jah, siis milliseid järeldusi on tehtud?
  5. Millal saame rääkida ,”ühe akna teenusest”, kust kodanik saab kätte end puudutavad andmed, on kasutajasõbralik ja ligipääsetav teenuste keskkond ning e-demokraatia pole vaid sõnakõlks? Milline minister täna selle nimel igapäevaselt tood teeb?

Vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seadusest tuleb arupärimisele vastata riigikogu istungil 20 istungipäeva jooksul arupärimise adressaadile edastamisest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.