5 reeglit, mida pere peaks uue mängukonsooliga järgima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
playstation-pere.jpg

Guardian on kirja pannud viis reeglit peredele, kuhu on äsja ilmunud mängukonsool. Kui laste ehk mängijate jaoks võib see olla kauaoodatud rõõm, siis vanemate jaoks siit alles töö algab. Konsool on natuke nagu lemmikloom – et see pereelu rikastaks, mitte ei rikuks, tuleks kohe algusest peale järgida neid viite reeglit.

1. Kohe algusest peale vanemlikud piirangud peale

Koos tuleks konsool käima ja panna ning esimesed kontod seadistada kohe algusest peale. Nii saab vanem kasutada konsoolis olevaid vanemlike piirangute võimalusi, nt kui palju saab võrgumängemängida, mida alla laadida ja osta ning millal internetis surfata.

Kui seda algusest peale mitte teha, registreerib laps endale ise äramaster-konto ja pärast on selle muutmisega ainult tüli.

2. Kasutagereitingute süsteemi

Milline mäng on millisele pereliikmele sobilik? Iseenesestmõistetavalt sobib 5-aastasele üks ja 15-aastasele teistsugune mäng. Õnneks ei pea kõiki mänge ise hindama, vaid selleks tasuks selgeks teha PEGI reitingute süsteem.Üleeuroopaline mänguteabe süsteem (Pan-European Game Informationehk PEGI) on just selleks tehtud, et aidata Euroopa lapsevanematel teha arvutimänge ostes tarku otsuseid.

Muide, ei tasu ainult lootma jääda oma konsooli ja lapse peale, vaid mängude vanusereitingut tasub jälgida ka siis, kui laps mängib näiteks külas.

3. Määrake mänguaja piirid

Arvutimängude psühholoogilise mõju üle võib vaidlema jäädagi, kuid ainuüksi silmade ja rühi tõttu on selge, et mängida ei tohiks lõputult. Mängimisele tuleks panna selge ajaline piir, aga oluline on, et laps seda täpselt teaks. Näiteks võiks kasutada taimerit, mis nulli tiksub ja veerand tundi enne lõppu hoiatuse annab.

See annab pikkade levelitega mängus varu oma senine edasijõudmine salvestada. Pole midagi hullemat, kui tuppa tormav lapsevanem konsooli paugupealt välja lülitab.

4. Pange konsool ühisesse ruumi

Kui konsool on elutoas, mitte näitekslapse enda toas, siis on sellel mitu plussi. Esiteks saab vanem möödaminnes mängimisel silma peal hoida – või loomulikult liituda (vt järgmine punkt). Aga teiseks on tänapäevased konsoolid ka üha rohkem meediakeskused, mille kaudu saab vaadata filme, uudiseid või telesarju.

5. Tehke konsooliaeg ühiseks ajaks

Tunnistage endale, tahaks ju ise ka paar kiiremat ringi teha või mõne raskema level alistada. Paljusid mänge saab mängida ühe ekraani taga ühiselt või korda mööda. Esiteks saab nii ka lapsevanem mängurõõmu, teiseks saab lapse tegemisega kursis olla.

Kolmandaks ootavad nõndaees ühised raskused ja ühised võidud, mis võiks perele ainult kasuks tulla.

Täispikk artikkel Guardiani lehel.

Avafoto: kaks mängijat möllavad Playstationi ees (Lisa EK/Flickr/CC)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.