50 aastat tagasi: esimene Kuu orbiidile püsima jäänud satelliit laulis kosmoses Internatsionaali

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
6a00d8341bf7f753ef01b8d0fec7af970c.jpg

Inimkonna kosmoseuuringute ajastu on veel väga lapsekingades. Seda näitab ka fakt, et pühapäeval möödus 50 aastat esimese Kuu tehiskaaslase, Nõukogude Liidusatelliidi Luna 10 jõudmisest taevakeha orbiidile.

Luna 10 märkis üht esimest õnnestumist pärast pikaaegset edutut perioodi Nõukogude LiiduLuna projektis. 1959. aastal alanud projekt tõi Nõukogude Liidule mitmeid võite kosmose uurimisel. Sama aasta jaanuaris Maalt lahkunud Luna 1 oli esimene Maalt pärit tehiskeha, mis suutis end lahti rebida Maa gravitatsioonist ning lahkuda meie planeedi geostatsionaarselt orbiidilt. Aparaat oli mõeldud maanduma Kuule, kuid juhtimissüsteemi vea tõttu põrutas ta Maa kaaslasest kõigest 6000 kilomeetri jagu mööda. See ei olnud aga seadme lõpp. Enne Luna süvakosmosesse suundumist avastasid Luna1 kontrollivad teadlased satelliidi sensorite abil päikesetuule ning selle, et Kuul puudub magnetväli. 14. septembril 1959 põrkus 390 kilo kaaluv Luna 2 edukalt Kuu pinnagaolles esimene inimeste poolt loodud tehiskeha, mis meie planeedi looduslikule kaaslasele maandus. Veidi hiljem startinud Luna 3 edastas Maale esimesi pilte kuu tagaküljest.

Foto: Roskosmos

Järgnevatel aastatel üritati Luna projekti raames saata Kuule 13 erinevat kosmosesondi, mis kõik ebaõnnestunult kas lendasid sihtmärgist mööda või purunesid Kuuga põrkudestäielikult. Ebaõnn vältas kuni aastani 1966, mil Luna 9 maandus edukalt Kuule, saates Maale mitmeid fotosid, enne kui seadme akud tühjenesid.

Luna 9 järglane Luna 10 oli esimene Kuu tehiskaaslane, mis orbiidile jäänuna andmeid kogus. Satelliidi orbiidile jõudmine ajastati täpselt NLKP XXIII kongressiks Moskvas. Väljudes Kuu varjustlülitas Luna 10 sisse oma raadiosaatja ja edastas Maale esimesed taktid kommunistlikust partei hümnistInternatsionaalist. Edastust mängiti loomulikult kongressilläbi kõlarite, mis teenis 5000 kohaletulnu poolt ära kestvad ovatsioonid. Mida nad tol hetkel ei teadnud, oli see, et saalis kõlas tegelikult salvestus. Läbi külma tühjuse saadetud viisijupp oli salvestatud tegelikult eelmisel õhtul, kuna radistid ei usaldanud otseülekande töökindlust. Tol korral ei julgetud trikitamist üles tunnistada, seda tehti alles 30 aastat hiljem 1990ndail, kui keskkomitee oli lakanud eksisteerimast jaradistide karistusoht oli möödas.

Hoolimata kõigest töötas Luna 10 edukalt, tehes 460 tiiru ümber Kuu ja saates Maale 219 teadet, mis sisaldasid väärtuslikku informatsiooni Kuu magnetiliste ja gravitatsiooniliste väljade, pinnavormide ja atmosfääri puudumise kohta.

https://youtube.com/watch?v=xuZOzwHbNVA%3Ffeature%3Doembed

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.